امروز : ۱۳۹۷/۰۶/۲۹

دکتر زهرا احمدی پور:شرایط مناسب سفر برای همه هموطنان به تمام مناطق کشور فراهم شود

 یکی از موضوعاتی که باز در همین ستاد می توان به آن پرداخت موضوع توجه به آماده سازی و استاندارد سازی فضاهای گردشگری برای معلولان است. عدالت انسانی حکم می کند که این فضا برای معلولان در استان های مختلف ایجاد و در نقاط مختلف کشور اماکنی را که معلولان می توانند به آنجا سفر کنند، شناسایی و به آنان معرفی کرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سیزدهمین جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که شب گذشته با حضور 18 دستگاه عضو این ستاد برگزار شد گفت: نوروز امسال پیش بینی می کنیم نوروز متفاوت تری نسبت به سال های قبل باشد  و هموطنان عزیزمان در این مقطع از سال به مسافرت بروند و از طرفی دیگر ثبت جهانی پرونده چند ملیتی نوروز با محوریت ایران باعث شده تا وظایف ستاد هماهنگی خدمات سفر امسال نسبت به سال های قبل افزایش یابد.

دکتر زهرا احمدی پور با بیان این مطلب و با اشاره به ثبت پرونده چند ملیتی نوروز با محوریت ایران در دهم آذرماه جاری افزود: این پرونده پیش از این با عضویت هفت کشور و با محوریت ایران ثبت جهانی شده بود اما با توجه به افزوده شدن 5 کشور این پرونده مجددا در یونسکو مورد بررسی قرار گرفت و بار دیگر با محوریت ایران به عنوان میراث ناملموس ثبت جهانی شد که نکته حائز اهمیت این است که بلافاصله بعد از ثبت مجدد آن دو کشور چین و مغولستان نیز برای عضویت در این پرونده پیشنهاد داده اند.

احمدی پور اضافه کرد: همه ما می دانیم که نوروز بهترین مقطع برای سفراست و بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند که دراین فصل از سال به مسافرت بروند بنابراین ستاد هماهنگی خدمات سفر باید شرایط مناسب را برای هم وطنان به وجود آورد و وظیفه تسهیل گری خود رابه خوبی انجام دهد.


وی با بیان اینکه نوروزگاه ها در استان های مختلف باید تقویت و به تمام استان ها گسترش یابد اضافه کرد: این ضرورت وجود دارد تا برای نوروز 96 روی مسیری های جدید گردشگری داخلی برنامه ریزی شود و با توجه به ظرفیت هماهنگی بین دستگاهی که در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر وجود دارد این انتظار پیش می آید که ستاد دراین خصوص برنامه ریزی های مناسبی داشته باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: انسجام ملی از طریق توسعه و تقویت مسیرهای گردشگری داخلی تحقق می یابد و در صورتی که شرایط سفر به تمامی استان ها و مناطق کشور از طریق تعریف مسیرهای جدید گردشگری فراهم شود زمینه آشنایی مردم با استان های مختلف به خودی خود به وجود می آید.

دکتر احمدی پور در ادامه صحبت های خود گفت: برخی از مسیرهای گردشگری داخلی از نظر ذهنی دور هستند و متاسفانه مسیرهای گردشگری داخلی ما مشخص، محدود و تکراری است لذا می طلبد که مسیرهای جدیدی را شناسایی و معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه بیشتر افراد در سفر به استان های مختلف به مرکز استان سفر می کنند افزود: عده کمی هستند که به دیگر شهرستان های استان سفر می کنند که البته بیشتر زادگاه آن ها است بنابر این نیاز داریم تا در تعریف مسیرهای جدید گردشگری به نقاط مختلف و خارج از مرکز استان نیز توجه شود.


معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود افزود: اگر قرار است گردشگری به معنای یک صنعت در جریان باشد باید در تعریف مسیر های گردشگری یک تغییر ذائقه برای مردم به وجود آوریم به گونه ای که مسیر های تکراری شمال و یا جنوب جای خود را به مسیر های جدید بدهد.

دکتر احمدی پور در ادامه گفت: مسئله بوم گردی و آشنایی مردم با نقاط مختلف روستایی کشور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر روی این موضوع نیز باید برنامه ریزی داشته باشد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از صحت های خود  خطاب به اعضاء ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: این ستاد باید تصویر مناسبی از فعالیت ها برای تقدیم به هیات دولت ارائه دهد.

وی هم چنین ساماندهی و پیشگیری از مشکلات احتمالی در سفرهای نوروزی را یکی دیگر از مهمترین برنامه های این ستاد ذکر کرد و افزود: در سال های گذشته عواملی که باعث بروز مشکلاتی مانند تصادفات جاده ای شده است را ستاد خدمات سفر دسته بندی و برای کاهش آن ها برنامه ریزی کند تا نوروز امسال سفری ایمن را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم گردشگری را تبدیل به یک خوشه فعالیت کنیم لازمه اش این است که تصویری مناسب از فعالیت های صورت گرفته ایجاد و این تصویر مناسب را به دولت تقدیم  و سفر نوروز 96 با سفرهای نوروز 95 متفاوت  و ایمن  باشد.


وی در پایان صحبت های خود هم چنین با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی معلولان گفت: یکی از موضوعاتی که باز در همین ستاد می توان به آن پرداخت موضوع توجه به آماده سازی و استاندارد سازی فضاهای گردشگری برای معلولان است.

وی افزود: عدالت انسانی حکم می کند که این فضا برای معلولان در استان های مختلف ایجاد و در نقاط مختلف کشور اماکنی را که معلولان می  توانند به آنجا سفر کنند را شناسایی و به آنان معرفی کرد.

احمدی پور افزود: نباید به خاطر نداشتن بسته مناسب معلولین، بخشی از جامعه در ایام نوروز خانه نشین شوند بلکه ضرورت دارد بسته نوروزی برای سفر آسان معلولین و افراد کهنسال تهیه شود.

در این جلسه هم چنین مرتضی رحمانی محود معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با بیان اینکه پیش بینی می شود نوروز امسال نسبت به سال های گذشته متفاوت باشد افزود: امسال پیش بینی می کنیم با حجم بالایی از سفر از سوی هموطنان رو به رو باشیم .

وی افزود: اقدامات فرهنگی، فعالیت های تبلیغی و اطلاع رسانی در سال های گذشته را در نوروز امسال باید تقویت کنیم.

گفتنی است در این جلسه چهار مصوبه نیز مورد تصویب اعضاء ستاد قرارگرفت که ایجاد استراحتگاه های موقت، اجرای دستور العمل اجرایی نوروز با اعلام نقطه نظرات اعضاء ستاد، ایجاد غرفه ستاد خدمات سفر در نمایشگاه بین المللی گردشگری در بهمن ماه امسال با هدف آشنایی هرچه بیشتر مردم با فعالیت ها و خدمات ستاد و ایجاد یک فضای متفاوت در نوروز 96 از مهمترین مصوبات سیزدهمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر است.

 ایرانگردی , ایرانگردی نیوز , گردشگری , تور , بلیت , سفر , عطیه مومنی , رضا نورمحمدی