امروز : ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

تبريز قطب بزرگ گردشگری/محمد محب‌خدایی*

 

 

 برگزاری رويداد فرهنگی «تبريز‌2018» با هدف معرفی و توسعه گردشگری استان آذربايجان شرقی، فرصتی است تا جاذبه‌های فرهنگی، تاريخی و طبيعی اين شهر به گردشگران خارجی به‌ويژه گردشگران کشورهای اسلامی شناسانده شود و ايجاب می‌کند تا با فراهم آوردن زير‌ساخت‌ها، شهر قديمی و ارزشمند تبريز به قطب بزرگ گردشگری تبديل شود. به عبارتی اين رويداد فرهنگی پس از ثبت در تقويم ملی اين ظرفيت را دارد که رويدادها و برنامه‌های فرهنگی وهنری گوناگونی را توليد کند.


به همين دليل متوليان و سياست‌گذاران حوزه گردشگری و همچنين دست‌اندرکاران و فعالان گردشگری در بخش خصوصی نيز در اين زمينه مسئوليت دارند تا از طريق اين رويدادها پتانسيل‌ها و قابليت‌های حوزه گردشگری کشور به‌ويژه شهر تبريز را در قالب جاذبه‌های تاريخی، تمدنی، فرهنگی، طبيعی و... به گردشگران خارجی که قصد سفر به ايران دارند معرفی کنند. به بيانی ديگر بايد ظرفيت‌هايی که در سطح کشور در بخش گردشگری وجود دارد به محصول گردشگری تبديل شود چراکه هر يک از استان‌های کشور مختصات و ويژگی‌های تاريخی و فرهنگی خاصی دارد که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. به‌عنوان مثال مردمی که به خراسان رضوی سفر می‌کنند می‌خواهند از محصول گردشگری زيارتی استفاده کنند يا افرادی که به جنوب کشور می‌روند، می‌خواهند از گردشگری دريايی استفاده کنند.

بنابراين اين گونه رويدادها نشان می‌دهد در حوزه گردشگری ما می‌توانيم شرايط و فضايی را فراهم کنيم که محصولات گردشگريمان را در قالب گردشگری داخلی و چه در سطح بين‌المللی برای ورود گردشگر خارجی عرضه کنيم. «تبريز‌2018» به‌عنوان پايتخت گردشگری کشورهای اسلامی يکی از اين رويدادهای مهم است و استان آذربايجان شرقی را در آينده نزديک به يکی از قطب‌های مهم کشور در اين حوزه تبديل خواهد کرد.

از ويژگی‌های اين رويداد می‌توان به مشارکت فعال و چشم‌گير توليدکنندگان، هنرمندان، صنعت‌گران و... اشاره کرد که هر يک از اين حوزه‌ها در توسعه گردشگری تبريز و معرفی توانمندی‌ها و استعدادهای استان تأثير به‌سزايی دارد. به طور مثال، ديروز در افتتاحيه اين رويداد فرهنگی در بخش جشنواره عيدانه‌های گردشگری تبريز 2018 توليدکنندگان فرش تخفيف 30‌درصدی، توليدکنندگان کفش و صنايع‌دستی هر يک با 25‌درصد تخفيف محصولات خود را برای گردشگران و بازديدکنندگان عرضه کردند. کلانشهر تبريز به‌عنوان شهر نمونه جهان اسلام توانسته است خود را به‌عنوان مدرن‌ترين، زيباترين و توسعه يافته ترين شهر ايران در جهان معرفی کند. با توجه به چنين شاخصه‌هايی لازم است برنامه‌ها و اقدامات انجام شده برای قابليت‌ها و داشته‌های شهر تبريز انجام شود. ناگفته نماند تبريز در بحث جاذبه‌های تاريخی، فرهنگی و دينی جزو سلامت‌ترين مقاصد گردشگری کشور در کنار شهرهای شيراز و اصفهان، کرمان و مشهد است و ديگر اينکه ميزبانی خوب و ميهمان‌نوازی مردم تبريز نيز به‌عنوان عامل مهمی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی از اين کلانشهر بزرگ تصوير زيبايی را در معرض ديد مخاطبان قرار داده است. البته نبايد فراموش کرد که حضور رياست‌جمهوری در جشن اجلاس «تبريز‌2018» نشان دهنده اهميت و جايگاه اين اجلاس است که ما بايد از اين فرصت به دست آمده به نحو احسن استفاده کنيم.

پيشرفت و توسعه تبريز از طريق اين رويداد فرهنگی موفقيت بزرگی برای ايران اسلامی است چرا که گردشگران کشور‌های خارجی که به قصد ديدن تبريز به ايران می‌آيند اين فرصت برايشان مهيا است تا از ديگر جذابيت‌های فرهنگی و تاريخی شهرهای کشور همچون کرمان، شيراز، اصفهان، تهران، يزد و مشهد هم ديدن کنند که اين مزيت تاثير بسزايی در توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت.

*معاون گردشگری سازمان ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری