امروز : ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

روستای ماهیان(مایان) - استان گلستان

 


روستاي ماهيان ( محلي ها اين روستا را مايان مي خوانند )ازتوابع شهر فاضل آباد در 50 کيلومتري شرق گرگان و در جنوب منطقه محمد آباد کتول و شهرستان علي آباد کتول در استان گلستان واقع شده است.اين روستا جزء معدود روستاههاي کوهپايه اي باستاني در رشته کوه البرز ومنطقه کتول درشهرستان علي آبادکتول واستان هميشه سرسبزگلستان مي باشد.وجود خانه هاي روستايي قديمي با نقش و نگارهاي هنرمندانه، قبرستان کهن و باستاني، امامزادگان سيد يحيي و سيد رضي ؛ وجود درختان نادر از خصيصه هاي منحصر به فرد اين روستا مي باشد.

روستای ییلاقی ماهیان کتول چشم انداز بسیار زیبایی دارد که چشم هر بیننده و مسافر و توریستی را به خود جلب می کند و امتیاز بسیار خوب این روستا مهمان نواز بودن اهالی خو ب آن می باشد که گردشگران را  وامی دارد که به انجا سفر کند.مردم اين روستا هم مانند ديگر روستاهاي منطقه کتول دامداري ودامپروري وکشاورزي مي باشد.این روستا ییلاق اهالی علی آبادکتول ، محمدآباد کتول ، عباس آبادکتول و الازمن کتول که زندگی ییلاقی دارند می باشد.


وجود آستان مقدس امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) که در مجاورت آن قبرستان ۳۵۰۰ ساله ی روستا قرار است ، نیز قداست خاصی برای اهالی منطقه دارد.ساختمان این امامزادگان بازسازی شده و در مجاورت آن یک حسینیه در دو طبقه به وسعت ۴۰۰ متر مربع هر طبقه ۲۰۰ متر در حال بناست. طبق اسناد این امامزادگان شریف از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند.

در اطراف آن جنگلهای سبز و خرم بهاری  بی نظیر می باشد و دارای آب و هوا بسیار بسیار مطلوب و چشم انداز بسیار بسیارخوبی است. این بقعه متبرکه هیات امنائی می باشد. آثار قدیمی که در سال ۸۹ طبق دستور میراث فرهنگی کاوشگری شده دو قبر و مقداری اشیاء از جمله کوزه و خنجر بدست آمده که توسط میراث فرهنگی گرگان و تشخیص کارشناسان محترم میراث فرهنگی با قدمت ۳۵۰۰ سال قبل تشخیص داده شد، یکی دیگر از اماکن دیدنی ماهیان کتول حمام بسیار قدیمی است که در دل زمین قرار دارد ودر شرق روستا جنب منزل آقای حیدر تجری(حاج حجت) قرار دارد.


روستای مایان با توجه به آثار باستانی یافت شده در آن که می توان به گور ۳۰۰۰ ساله آن اشاره نمود که گوری قدیمی متعلق به سه هزار سال پیش در روستای کوهستانی ماهیان شهرستان علی آبادکتول دراستان گلستان کشف شده است.در این گور ۲ اسکلت از عصر آهن پیدا شد ه است. عصر آهن در دانش باستان شناسی دوره‌ای است که در آن بشر به گستردگی از آهن برای ساخت ابزار و جنگ‌ افزار سود برد.با این کشف باید به استقرارگاه های عصر آهن در مناطق ییلاقی البرز استان گلستان بیشتر توجه کنیم. این اکتشاف پس از ۴ بار گمانه زنی در محوطه قبرستان تاریخی روستای ماهیان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ، انجام شده است .

دسترسی:استان گلستان ، 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان علی آباد کتول ، بعد از محمدآباد کتول به تابلوهای راهنمای ماهیان دقت کنید


روستای ماهیان , روستای مایان , ایرانگردی , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , بلیت ، تور ، سفر , بهترین هتل , ارزان ترین هتل