امروز : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹

آبشار و کتیبه گنج نامه همدان

 

شهر همدان مملو از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است یکی از این جاذبه های زیبا آبشار و کتیبه گنج نامه است.آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه‌های گنج‌نامه قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستان‌ها نیز در جریان است. دبی متوسط آب این آبشار ۲۰۰ لیتر در ثانیه است که از درهٔ عباس‌آباد و گنج‌نامه می‌گذرد. در روزهای سرد زمستان، پیرامون آبشار یخ می‌بندد از این‌رو، قندیل‌های در سراسر دره دیده می‌شود.

این آبشار هر سال، شمار بالایی از بازدیدکنندگان را به آن‌جا می‌کشاند. یخ‌نوردان در آن هنگام برای بالا رفتن از دیواره‌های یخی، راهی درهٔ عباس‌آباد می‌شوند.

آبشار گنج‌نامه بیست‌ویکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.کتیبه‌ی گنج نامه ،در 5 کیلومتری جنوب غربی  شهر همدان در کوهستان الوند و منطقه ی عباس آباد و در کنار آبشار زیبای آن قرار دارد. از آنجا که حجاری عقاید، دستورات، فرامین و قوانین در زمان پادشاهان هخامنشی مرسوم بوده، شهر همدان نیز به علت قرار گرفتن در مسیر جاده شاهی و  راههای ارتباطی، همچنین از آنجا که تفرجگاه تابستانی آنها محسوب میشده، از این امر بی نصیب نمی ماند بنابر این کوروش پادشاه هخامنشی، پس از اتمام نوشته های بیستون در شهر کرمانشاه دستور بر نوشتن گنج نامه در این مکان داده و بعد از  او فرزندش خشایار شاه نیز کمی پایین تر ،کتیبه ای دیگر را بر تکمیل سخنان پدر به رشته تحریر درآورده و حجاری میشود. این نوشته های سنگی به سه زبان فارسی باستان، ایلامی یاشوشی و بابلی و هرسه به خط میخی ،در 20 سطر و بر 3 ستون حکاکی شده است. علت این که این سنگ نبشته ها را گنج نامه نامیده اند وجود سخنان ارزشمند و پند گونه آن است که به گنج ماند ودر دل کلمات نهفته است.نقل است یکی از علل تحریر این کتیبه ها اینست که وقتی راهگذران در کنار آبشار زیبای این محل به استراحت میپرداختند ، از خواندن این سخنان گهربار نیز مستفیض میشده اند.

مشخصات کتیبه: لوح سمت چپ که کمی بالاتر از کتیبه دیگر در کوه کنده شده مربوط به داریوش بزرگ هخامنشی(521-485 پ.م) است. طول آن حدود 290 سانتی‌متر، ‌ارتفاعش 190 سانتی‌متر و دارای متنی به شرح زیر است:
"خدای بزرگ است اهورامزدا که این زمین را آفرید؛ که آن آسمان را آفرید؛ که مردم را آفرید؛ که شادی برای مردم آفرید؛ که داریوش را شاه کرد، شاهی از بسیاری، فرمانروایی از بسیاری.
 منم داریوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین‌ها که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی".
کتیبه‌ی خشایار شاه (485-465 پ.م.) نیز در قسمت پایین همین کتیبه است به طول 270 سانتی‌متر و ارتفاع 190 سانتی‌متر و متن آن عبارت است از:
"خدای بزرگ است اهورامزدا، بزرگ‌ترین خدایان است که این زمین را آفریده که آن آسمان را آفریده که مردم را خلق کرد که برای مردم شادی آفرید که خشایار شاه را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا، از میان فرمانروایان بی شمار. من خشایار شاه، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگ دور دست پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی".
مشخصات آبشار: در پشت آبشار دشتی زیبا و پرگل در دامنه کوه الوند فرش گسترانیده است که به میدان میشان معروف است. این دشت زیبا در فصل بهار میعادگاه علاقمندان به کوه و طبیعت، گروه های مختلف کوهنوردی و دانشجویان علاقمند است. در میان صخره های اطراف دشت میشان، آبشارهای فصلی بسیار زیبایی می توان یافت. از نزدیکی آبشار گنجنامه، جاده ای جدا می شود که با گذشتن از پیچ و خم های دامنه کوه الوند و دشت های مرتفع بسیار زیبا به شهر تویسرکان، مرکز گردوی ایران می رسد. در ابتدای بهار مسیر گنجنامه به تویسرکان، به واقع دیدنی و غیرقابل توصیف می شود. آبشار گنجنامه در فصل زمستان نیز بسیار دیدنی است. قندیل های بزرگ یخی و صخره هایی محصور در برف، مکان مناسبی برای علاقمندان به ورزش هیجان انگیز یخ نوردی است.
مسیر دسترسی: کیلومتر 5 جنوب غربی شهر همدان -کوهستان الوند-منطقه عباس آباد

@رضا نورمحمدی - عطیه مومنی