امروز : ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

سفره خانه سنتی عمارت بادگیر در سمنان - زیباترین رستوران تاریخی استان سمنان

 

در خیابان طالقانی شهر سمنان، خانه ای قاجاری به چشم میخورد که به خانه ی کلانتر معروف است.خانه ای متعلق به خانواده ی رجبی که از کلانتران آن زمان بوده است. به این بنا که وارد می شویم یک حیاط مرکزی بسیار زیبا می بینیم. باغچه ای نه چندان بزرگ اما بسیار صمیمی مشاهده می کنیم که ما را به زمانی که در این خانه هنوز رفت و آمد جریان داشته، می کشاند.

 

این بنا شامل فضاهايي از جمله راهرو، اتاق هاي تابستاني و زمستاني و بادگیر می باشد. معماری این بنا کاملا مطابق با اقلیم آب و هوایی سمنان بوده است. نکته ی بسیار زیبای این بنا بادگیر بلند و زیبای آن است که از قسمت جنوبی و روي سقف قسمت تابستان نشين بيرون آمده است.

 

این بادگیر در نوع خودش منحصر به فرد است زیرا ویژگی استراق سمع را دارا می باشد که فقط 2 بادگیر در کل ایران این ویژگی را دارا هستند.این خانه تاریخی در سال 1375 ثبت ملی شده و اکنون بعد از مرمت اساسی به سفره‌ خانه سنتی و فروشگاه صنایع دستی تغییر کاربری داده است.
این بنا که در ابتدا به صورت مخروبه ای بود , به همت آقای ذوالفقاری از دلسوزان عرصه گردشگری سمنان , دراسفند سال 1394 از میراث فرهنگی تحویل گرفته شد و تا شهریورماه 1396 مرمت و باز سازی بر روی آن به زیبایی هر چه تمام تر صورت گرفت.در این راه آقای سیفی مدیریت مجموعه  و پرسنل سفره خانه عمارت بادگیر نیز تلاش های فراوانی را به انجام رسانده اند.

 

در آبان ماه سال 1396 مراسم افتتاح این بنای زیبا و تاریخی با نام سفره خانه سنتی عمارت بادگیر برگزار و درب آن بر روی میهمانان و گردشگران گشوده شد.این مجموعه برخلاف بقیه مکان های تاریخی و جاذبه های فرهنگی , ورودی نداشته و بصورت رایگان امکان بازدید وجود دارد.

 


حیاط بزرگ و زیبای این مجموعه تاریخی , همواره آماده پذیرایی از میهمانی ها و مراسمات مختلف بوده و 12 اتاق زیبا با دکوراسیون قدیمی , گنجایش حداقل 200 نفر میهمان را دارا می باشد.ضمن آنکه 2 اتاق ویزه با دکوراسیون کاملا" سنتی در این مجموعه وجود دارد که میهمانان گرامی بایستی از قبل برای رزرو آنها اقدام کرده و ورودی پرداخت فرمایند.

 

سفره خانه و رستوران بین المللی با طبخ و عرضه انواع غذاهای لذیذ ایرانی , محلی و فرنگی و نوشیدنی های گوارا در خدمت شما عزیزان می باشد.چایخانه با محیط سنتی و زیبا برای سرویس صبحانه و عصرانه , آماده پذیرایی از شما خوبان است.ضمنا" شربت خانه این مجموعه نیز در حال راه اندازی می باشد.در گالری صنایع دستی نیز می توانید زیباترین زیورآلات و صنایع دستی را که از منابع سنگ استان سمنان استفاده شده و کارهای بسیار نفیسی می باشد را خریداری فرمائید.شایان ذکر است این مجموعه از سوی سایت ایرانگردی به عنوان برترین رستوران سنتی استان سمنان در سال 1396 انتخاب شده است و به ایرانگردان و گردشگران اکیدا" توصیه می گردد برای صرف غذا از این مجموعه ارزشمند استفاده فرمایند.

آدرس:شهرستان سمنان - ميدان ابوذر

تلفن:31603 -023

کانال و پیج اینستاگرام:emarate_badgir

سفره خانه سنتی عمارت بادگیر سمنان , سفره خانه سنتی عمارت بادگیر  , رستوران بادگیر سمنان , بهترین رستوران سنتی سمنان , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , ایرانگردی , بلیت , گردشگری