امروز : ۱۳۹۷/۰۹/۲۲

مسجد نصیرالملک - شیراز

 

 

 

 

 

نصیرالملک (مسجد صورتیِ ایران) مثل تماشا کردن از داخل یک زیبابین است.

صورتی‌ترین مسجد دنیا این‌جاست! این مسجد رنگین کمانی زیبا به کسانی هدیه می‌کند که صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و سری به آن می‌زنند.
مسجد صورتیِ ایران!


وقتی نور خورشید به شیشه‌های رنگی مسجد می‌تابد تازه بازی رنگ و نور شروع می‌شود.


از بیرون که به نمای مسجد نگاه کنید شاید در نظر اول چیزی جز یک بنای معمولی مذهبی نبینید؛ اما حقیقت این است که دنیایی از رنگ در دل نصیرالملک پنهان است. از آستانه‌ی درب اصلی مسجد که وارد شوید حوض نسبتا بزرگی را می‌‎بینید که در فصول گرم‌تر سال مثل بهار و تابستان با گلدان‌های شمعدانی تزیین شده.


از همان لحظه‌ی ورود نقوش بسیار ظریف کاشی‌ها و رنگ‌های آبی و صورتیِ جذاب جلب توجه می‌کند.


نصیرالملک دو شبستان شرقی و غربی دارد؛ در شبستان شرقی و دالان شمالی آن وقتی به سردر نگاه کنید شعر بسیار زیبایی از «سعدی» خودنمایی می‌کند:

غَرض نقشی‌ست کز ما بازماند

که هستی را نمی‌بینم بقایی

مگرصاحبدلی روزی به رحمت

کند در حق اُستادان دعایی


نور در معماری ایرانی نقش مهمی دارد و این نکته در نصیرالملک به اوج خود می‌رسد. نصیرالملک رنگین‌کمانی از رنگ‌هاست. آنقدر رنگین و تماشایی که گردشگران شیراز حتما بازدید از آن را درلیست خود قرار می‌دهند. علی‌رغم قدمت حدودا 150 ساله این مسجد، مردم هنوز برای عبادت به آن می‌روند.

 نصیرالملک همچنان از نظر مذهبی فعال است.


برای دیدن رنگ‌های زیبای این مسجد حتما باید زمانی که نور خورشید به آن‌ها می‌تابد در مسجد باشید. معمولا تا قبل از ساعت 9 صبح بهترین زمان برای بازدید از این اثر تاریخی‌ست. عموم گردشگران معتقدند بهترین بازه برای بازدید بین ساعت 8:00 الی 10:00 صبح است. ممکن است در این زمان کمی شلوغ باشد اما بازهم امکان تماشا وجود دارد.


نور که می‌تابد مثل دمیدن روح در شیشه‌های رنگی‌ست، چشم باز می‌کنید و رنگین‌کمانی از رنگ در مقابل‌تان خواهید یافت.وسوسه عکاسی در چنین فضای زیبایی دست از سرتان برنخواهد داشت! بنابراین در سفر به شیراز دوربین عکاسی اولین چیزی باشد که در چمدان می‌گذارید. وقتی نور از پشت پنجره‌ها به داخل مسجد می‌تابد و نقش آن‌ها بر روی زمین و فرش‌ها می‌افتد، بهترین زمان برای عکاسی‌ست.


بگذارید نور روی صورت و دستانتان بیفتد و در همین لحظه قاب تصویر خود را ببندید.


کاشی‌کاری‌های نصیرالملک خود سوژه‌ی دیگری برای گرفتن عکس‌های زیباست. این‌همه رنگ و ریزه‌کاری قابل تصور نیست.


علت شهرت نصیرالملک به مسجد صورتی دقیقا همین کاشی‌های صورتی و آبی‌ست.


مسجد نصیرالملک کجاست؟

در شیراز حوالی خیابان لطفعلی‌خان‌زند از هرکس که سراغ مسجد را بگیرید به شما نشانش می‌دهند. بین چهارراه مشیر تا بلوار زینبیه، محدوده‌ای‌ست که مسجد در آن واقع شده‌است.

مسجد نصیرالملک , مسجد شیراز , تور , گردشگری , ایرانگردی , بلیت , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی