ادامه مطلب...
سنگده:

روستایی است در در جنوب شرقی شهر ساری در کنار رشته کوه البرز و در دل جنگل های هیرکانی که قدمت چند میلیون ساله دارند.

روستایی که هرچهار فصل آن تمام و کمال از زیبایی طبیعت بهره برده است. بهاری سرسبز که سرشار از بوی گل و صدای بلبل است و تابستانی معتدل که می توان از گرمای تابستان به آن پناه برد. پاییز در سنگده به واقع پادشاه فصلهاست. هزاران رنگ میگیرند درختان جنگل. و در آخر زمستان، سنگده پوشیده از برف و سپیدی است. آبی آسمان و و سپیدی زمین روح را جلا می دهد.
بهترین راه برای رسیدن به روستای زیبا و جذاب سنگده , از طریق شهر پل سفید مازندران است. بعد از رسیدن به پل‌سفید در کنار پمپ بنزین جاده فرعی قرار دارد که بعد از حدود ۲۰ دقیقه رانندگی در میان جنگل، صخره‌ و دشت‌ها شما را به روستای زیبای سنگده می‌رساند.

اکثر اهالی سنگنده از نوادگان عمادالدین مرعشی‌اند که مزارش در روستای وری، از توابع بخش چهاردانگه، است. «سید ده» بعد از مدتی به سنگده تغییر نام یافت که احتمالاً علت آن هم‌جواری با منطقه‌های سنگسر و شهمیرزاد، که در قسمت شرقی و جنوبی رشته کوه البرز قرار دارند، بوده است.


بیشنر روستاییان به کشاورزی و دامداری مشغول‌اند و برخی نیز در بخش خدمات و صنایع کارگاهی مشغول به کارند.این روستا از دو روستای سنگده و درزی‌کلا تشکیل شده است و همه اهالی آن به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند.
ادامه مطلب...


جنگل راش:

جنگل راش در روستای سنگده، ‌یکی از با ارزش‌ترین درخت‌های منطقه هیرکانی،دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه است.

چوب راش را که در جنگل‌های ایران فراوان یافت می‌شود در موارد مختلف از جمله برای ساختمان، منازل روستایی و ساخت بسیاری چیزهای دیگر استفاده می‌کنند.

درخت راش در جلگه تقریبا نایاب است، اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان است. در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا جنگل‌های خالص آن یافت می‌شود. راش درختی است سایه‌پسند و از این‌ رو شاخ و برگ فراوانی دارد.

نهال جوان آن از سرمای شدید زود آسیب می‌بیند و به‌ویژه سرمای بهاره برگ‌های آن را نابود می‌کند، گرمای زیاد نیز برای آن زیان‌بخش است. در نقاط سرد خوب رشد نمی‌کند، ولی در جاهای گرم تا اندازه‌ای بهتر جست می‌دهد. درخت راش دارای ریشه‌های سطحی است و برای جنگل‌های خاک‌های کم ضخامت و آهکی مناسب است.


جنگل راش در روستای سنگده، ‌یکی از با ارزش‌ترین درخت‌های منطقه هیرکانی،دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه است.درخت راش در جلگه تقریباً نایاب است اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان است.راش درختی است سایه‌پسند و ازاین‌رو دارای شاخ و برگ فراوان است.


بخش وسیعی از شهرستان سوادکوه دارای جنگلی متراکم و متنوع با درختهایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملج و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار می‌باشد.

جنگل راش در روستای سنگده، ‌دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه است. می‌توان با قدم زدن در طبیعت این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه سرایی پرندگان خوش آواز، خستگی ناشی از کار و فعالیت‌های زندگی روزمره را به فراموشی سپارد.


برای سفر به جنگل‌های بکر سوادکوه از جاده‌های جنگلی و کم‌نظیر منطقه عبور و میان درختان بلندقامت و متراکم راش پیاده‌روی دلپذیری را تجربه کنید. البته، می‌توانید با قدم زدن در طبیعت دلگشای این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه‌سرایی پرندگان خوش‌آواز، خستگی ناشی از کار و فعالیت‌های زندگی روزمره را به فراموشی بسپارید.

ادامه مطلب...
 
مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، باطراوت و بسیار فرح‌بخش است. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل راش، جاده خاکی است که می‌توان برای پیمودن آن از ماشین‌های محلی استفاده کرد. در مسیر پیاده‌روی، درختان بلند قامت راش را می‌بینید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر صف کشیده‌اند، زمین پر است از برگ‌های سرخ و زرد و پاییز منظره‌ای هزار و یک رنگ پیش چشمانتان تصویر می‌کند که از فرط زیبایی قابل توصیف نیست.

در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آنها به ۴۰ متر هم می‌رسد، جاذبه‌های طبیعت‌گردی دیگری نیز وجود دارد که در بین آن‌ها می‌توان به دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و سایت ستاره‌نگری آلاشت اشاره کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر فرصت کافی دارید حتما از این جاذبه‌ها نیز بازدید کنید.


 
پوشش گیاهی جنگل‌ها در اثر تبخیر و تعرق در یک محیط موجب تعدیل آب‌وهوا و ایجاد باران می‌شود. البته که تقریباً 3 درصد باران‌های کره زمین را جنگل‌ها ایجاد می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های یک جنگل زیبا جلوگیری از سروصدای زیاد است.

درخت راش در جلگه تقریباً نایاب است اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان است در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا جنگل‌های خالص آن یافت می‌شود. راش درختی است سایه‌پسند و ازاین‌رو دارای شاخ و برگ فراوان است.


 زمان سفر برای بازدید از  جنگل راش چه فصلی از سال است؟
زمان مناسب برای برای دیدن این جنگل از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه است. اما این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این جنگل در بقیه سال کاهش می‌یابد بلکه به علت شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می‌شود.

سنگده نام روستایی از توابع دودانگه استان مازندران است که با همه زیبایی‌اش در انتهای جنوب شرقی استان مازندران و دامنه رشته‌کوه‌های البرز و جنگل‌های هیرکانی قرار دارد. این روستای بی‌نظیر در هر فصلی دیدنی است روح‌ هر بیننده‌ای را شاد می‌کند.

ادامه مطلب...


برای رسیدن به روستای سنگده دو مسیر اصلی وجود دارد:جاده فیروزکوه و جاده کیاسر

1-جاده فیروزکوه

از تهران تا روستای سنگده تقریبا ۲۵۰ کیلومتر فاصله است. وقتی از از تهران وارد جاده فیروزکوه می شوید تقریبا ۳۰ کیلومتر که از پل زیبای ورسک فاصله بگیرید به اولین شهری که می رسید شهر پلسفید است، در ابتدای شهر پلسفید، در سمت راست جاده پمپ بنزینی قرار دارد و در کنار پمپ بنزین مسیری انحرافی، که باید وارد این مسیر شوید. جاده ای پر پیج و خم که بسیار بسیار زیباست. از ابتدای این جاده تا روستای سنگده تقریبا ۲۵ کیلومتر فاصله است. در این مسیر باید از روستاهای لمزر، فلورد و ولیکبن عبور کنید تا به سنگده برسید.
دوستانی که از شهرهای قائمشهر و بابل و غرب استان قصد رسیدن به سنگده را دارند باید از شهر قائمشهر وارد جاده فیروزکوه شوند و از انتهای شهر پلسفید وارد مسیر روستای سنگده شوند.

2-جاده کیاسر

اگر بخواهید از شهر ساری به سمت روستای سنگده بیایید به جز مسیری که باید از قائمشهر و سوادکوه بگذرین، مسیر دیگری هم وجود دارد که باید از ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و وقتی به دوراهی روستای تاکم رسیدید به سمت سد شهید رجایی و شهر فریم حرکت کنید. از سد شهید رجایی یا همان سلیمان تنگه که بگذرید وارد شهر فریم می شوید که باید از روستاهای مجی و کلیج کلا و دادکلا و سودکلا بگذرید تا به روستای سنگده برسید. از شهر ساری تا روستای سنگده از این مسیر تقریبا ۸۰ کیلومتر فاصله است و در طول مسیر نیز جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی قرار دارد.
دوستانی که از سمنان و شهر کیاسر وارد استان مازندران می شوند می توانند از دوراهی تاکم به سمت سنگده حرکت کنند.

ادامه مطلب...

قابل توجه دوستداران روستای سنگده:

با مراجعه به سایت

http://sangdeh.ir

می توانید از اماکن اقامتی (شامل سوئیت، ویلا و خانه محلی) و تورهای طبیعت گردی و کوهنوردی در روستای سنگده مطلع شوید.

شماره تماس:09363045924 (میرمحمدی)

آدرس سایت گردشگری سنگده:    sangdeh.ir

آدرس کانال تلگرام:     sangdehir@

آدرس صفحه اینستاگرام:     sangdehir

ادامه مطلب...

سنگده,روستای سنگده,سنگده مازندران,سنگده ساری,زیباترین روستای مازندران,میرمحمدی سنگده,محمد میرمحمدی سنگده,اقامت سنگده,ویلا سنگده

 ادامه مطلب...
یکی از روستاهای تاریخی ، دیدنی و دارای پتانسیل  بسیار زیاد برای جذب گردشگران، روستای تاریخی هرزویل در استان گیلان، شهرستان رودبار است. این روستا در شمال شهر منجیل و در گلوگاه دره ای سرسبز بین دو کوه گاوکول و پلنگ مغار قرار گرفته است. شغل بیشتر اهالی کشاورزی (زیتون  داری)، دامداری و کار در نیروگاه برق لوشان است. برای رفتن به این روستا، باید ۶۵ کیلومتر از مرکز استان، فاصله بگیریم و به رودبار برویم. نخستین ویژگی روستای هَرزَویل قدمتِ آن است  که طبق مَدارک معتبر از ۱۰۰۰ سال هم بیشترمی باشد .

ناصر خسرو  شاعر و نویسنده ی نامدار قرن پنجم ه.ق- تو سفرنامه ی مشهورش، نام این روستا را آورده. بین تمام روستاهای ایران، فقط چند روستاست که پژوهشگران و گردشگران به آنها توجه ی زیادی کرده اند ، یکی از این روستاها همین هَرزَویل است . در منابعِ مختلف نام این روستا با تلفظ ها و املاهای گوناگونی اومده و ذکر نام و شرح موقعیت و ویژگی های این روستا تو سفرنامه ها و آثار نویسنده های خارجی و ایرانی، این روستارا  از هزاران روستا و آبادی کشور ممتاز کرده است . با این که آب و هوای مرطوب، سراسرِ منطقه ی گیلانُ سرسبز و شاداب کرده و به روستاها طراوت و زیبایی بخشیده اما روستای هَرزَویل، امتیاز ویژه ای نسبت به سایرِ آبادی ها دارد، چون در دامنه ی دره ای قرار گرفته که زمینه ای سبز دارد و خانه های کوچیک، با رنگ ها و شکل های گوناگون، روی دره ی سبز، این آبادی رو مثل تابلوی زیبای نقاشی نشان می دهد، بخصوص اَنبوه درختان زیتون و درختان دیگر، با رنگهای مختلف و زنده در دو طرف جاده ای که مسافرها و تازه واردها را به هَرزَویل هدایت می کند، زیباییِ این منطقه رو دو چندان کرده است .
 حضور مهندسین فرانسوی در این شهرک در بیش از نیم قرن پیش، که این منطقه را به علت وجود آب و هوای خوب و مناسب و چشم انداز زیبایش به عنوان محل اسکان خود و خانواده شان انتخاب نمودند، زمین­های ورزشی ( والیبال - بسکتبال - استخر شنا و...) سالن سینمای مجهز (که برای مراسم مختلف از جمله نمایش فیلم- تئاتر - موسیقی و .... از آن استفاده می‌شد.) تلفن - کانتین - فروشگاه - بانک - و دیگر امکانات رفاهی را برای مردم این شهرک به ارمغان آورد و این امر باعث بالا رفتن سطح فرهنگ و آگاهی مردم این منطقه نسبت به دیگر آبادی ها و شهرک های شهرستان شد. 

 هرزویل نوبنیاد که در جنوب غربی هرزویل تاریخی جهت اسکان کارمندان سد سفیدرود و در اواخر دهه سی خورشیدی ساخته شده، مانند ماکت یک شهر بزرگ بود. در واقع می توان گفت سامانه یا تجهیزاتی نبود که در این شهرک یکصد و پنجاه خانواری وجود نداشته باشد. از تصفیه خانه آب گرفته تا باشگاه تفریحی جوانان، استخر، انواع زمین­های ورزش و بازی، سینما، مدرسه، فروشگاه­‌های مختلف، پزشک، درمانگاه و ..
ادامه مطلب...

 هرزویل در کنار شاهراه هخامنشی ایران به اروپا قرار گرفته، و از دو بخش تشکیل شده بود. یکی روستای نوبنیاد و دیگری روستای تاریخی هرزویل با تاریخی بس طولانی.شواهد نشان می دهد که این آبادی قدیمی طی دو الی سه هزار سال گذشته چندین بار با خاک یکسان و از نو ساخته شده است. همین­طور که زلزله هولناک خرداد ۶۹ نیز آن منطقه  را نابود کرد. آثار "هرزویل ‌های قدیم" را در روی تپه‌های اطراف شهرک فعلی می  توان یافت.این بخش هرزویل نیز در زلزله ویرانگر ۱۳۶۹ دچار صدمات جدی گشت و باقیمانده آن نیز به دلایل منطقی ایمنی تخریب شد.حال هردو بخش هرزویل کمی پایین‌تر از جای قبلی شان از نو ساخته شده اند. 

 شاید اولین جهانگرد و سفرنامه­ نویس، حکیم ناصر خسرو قبادیانی باشد که در حدود ۱۰۰۰ سال پیش از این روستا دیدن کرده و در خصوص سرو کهنسال آن شرحی نوشته (این سرو هنوز پا بر جاست)، و بارها مثل معروف بقال هرزویلی را بیان کرده است . «دوازدهم محرم سنه ثمان و ثلاثین و اربعمائه (۴۳۸) از قزوین برفتم به راه بیل و قپان که روستای قزوین است. و از آنجا به دیهی که خرزویل خوانند. من و برادرم و غلامکی هندو که با ما بود.زادی اندک داشتیم. برادرم به دیه در رفت تا چیزی از بقال بخرد. یکی گفت که «چه می خواهی؟ بقال منم». گفت: «هرچه باشد، ما را شاید که غریبیم و برگذر». گفت: «هیچ چیز ندارم». بعد از آن هر کجا کسی از این نوع سخن گفتی، گفتمی بقال خرزویل است» (سفرنامه ناصر خسرو. ۱۳۸۲: ۱۲۴).

 علاوه بر سفرنامه ناصر خسرو، در کتاب های «ولایات و دارالمرز ایران و گیلان» مولف ه. ل رابینو دوبورگومال نایب کنسول انگلستان در رشت و «ایرانی که من شناختم» نوشته بود . نیکیتین کنسول روس در تهران نیز از هرزویل یاد شده است.جاذبه ‌های گردشگری هرزویل:روستای هرزویل به دلیل دارا بودن طبیعت زیبا از دیرباز مورد توجه طبیعت دوستان و طبیعت گردان بوده است. وجود کوه های سرسبز، ییلاق ها، جنگل ها و چشمه ‌های آب معدنی و... جلوه کم­ نظیری به منطقه بخشیده است.

 دربند هرزویل یکی از مهمترین جاذبه ‌های طبیعی این روستا است که راه آن از انتهای آبادی و کنار آسیاب قدیمی آغاز شده و تا ییلاق نودعنبر ادامه می  یابد. مسیر دسترسی به آن از میان جنگل و از طریق یک راه باریک و مال­رو در امتداد رودخانه  ای پرخروش و زیباست (رودخانه هرزویل). علاوه بر رودخانه جویبارهای بسیار زیادی بر سر راه قرار دارند که در بعضی قسمت ها گردشگران ناگزیر به عبور از داخل آن ها هستند. مسافت زمانی میان آسیاب تاریخی تا سرچشمه که اصلی­‌ترین مسیر تردد طبیعت  گردها و تورها است، حدود یک الی یک و نیم ساعت است.

 این منبع اصلی زندگی که باعث بقای هزار ساله این روستا شده است از دل سنگ عظیمی به خارج از زمین راه می  یابد و حوضچه آبی کوچکی را در مقابل خود می  سازد و سپس بر بستر رودخانه جاری می شود. چشمه هرزویل علاوه بر تأمین آب شرب و کشاورزی روستا به منجیل و... نیز فرستاده می شود. از آنجا که فضای اطراف سرچشمه بسیار محدود است، بیشتر گردشگران صبح زود حرکت می­ کنند تا بتوانند خود را برای صبحانه به سرچشمه برسانند و جای بهتری را برای اتراق شان فراهم کنند.قله آسمانسرا و جنگل های زربین.

ادامه مطلب... زربین درخت کمیاب سوزنی برگی با نام علمی cupressus sempervirens، از تیره سرو است. به گفته کارشناسان، منشأ این درخت احتمالاً ایران یا افغانستان است و فسیل­هایی مربوط به دوره سوم زمین­ شناسی از آن به دست آمده است. امروزه منبع اصلی این­گونه نادر، در جنوب ترکیه و بخش­هایی از شمال ایران است که آن نیز در معرض نابودی قرار دارد (eol, ۲۰۱۲). در دل روستای هرزویل منجیل، سروی به یادگار مانده که به دلیل قامت برافراشته و قدمت طولانی اش مورد توجه است.

غار یلی بولاغی (چشمه باد) این غار که کمی بیش از یک دهه از کشف آن می  گذرد، در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد و در دامنه قله آسمانسرا، در شمال هرزویل قرار دارد. این غار ۶۰۰ متری از نوع رودخانه­ ای و فصلی است و بازدید از داخل آن در فصل بهار به علت پر آبی امکان پذیر نیست. وجود استالاگمیت ها (قندیل های زمینی دوکی شکل) و استالاگتیت (قندیل های سقفی) زیبایی این مکان را صد چندان کرده  است. یکی دیگر از جذابیت های این پدیده طبیعی، قرارگیری آن در کنار رودخانه نوده یا به زبان بومی نودی است.مزرعه بادی هرزویل در ارتفاعات شمالی روستا و در منطقه  ای که توسط بومیان تخت نامیده می  شود قرار دارد.

 جاده ماشین  رو خاکی و پر پیچ و خمی روستا را به این مزرعه متصل می  کند. تخت دارای چشمه  ای گواراست و یکی از مراتع دامی نیز محسوب می  شود. وزش باد در این نقطه بسیار شدید است و با اینکه می  تواند یکی از مکان های توریستی منطقه باشد اما متأسفانه شناخته نشده است.هرزویل علاوه بر دارا بودن جاذبه ‌های غنی طبیعی، از پتانسیل جذب گردشگر در زمینه گردشگری تاریخی و فرهنگی نیز برخوردار است که از آن میان می‌توان به این موارد اشاره کرد:بقعه  امام زاده ابراهیم و سید محمود مرندی (سید پرنور)ویرانه ‌های شهرک فرانسوی ها (کلیسا، استخر، کانتین، زمین تنیس، گورستان و. ..)طاق ساخته شده از ساروج که ظاهراً ورودی شهر یا قلعه  ای بوده است. این طاق دارای کتیبه ای مشتمل بر ۷ بیت بود که در بیت آخر، سال ساخت آن را ۱۰۹۰ ه.ق ذکر می  نماید. البته این طاق نیز در زلزله ۶۹ ویران شد.بقایای تپه باستانی، آسیاب قدیمی، گورستان تاریخی. تپه باستانی که تقریباً در قسمت جنوبی روستا واقع شده، در طی سالهای متمادی مورد غارت حفاران غیرمجاز قرار گرفته است.به طوری که به محض ورود به محوطه تدفین های از هم پاشیده ، تکه های سفال توجه هر بیننده  ای را به خود جلب می  کند.مراسم علم گردانی هرزویل در دهه اول محرم بسیار معروف است، به گونه  ای که در شب تاسوعا و روز عاشورا پذیرای صدها گردشگر است.
ادامه مطلب...

از ویژگی های جالب توجه ی این روستا، وجود درخت سَروی است  که بیش از هزار سال قدمت دارد. وجود این سرو کهنسال موجب شده، گردشگرای زیادی از این روستا دیدن کنند. خیلی از مردم برای دیدن درختی که بیش از ده قرن شادابی و سرسبزیِ خودشُ حفظ کرده به هَرزَویل سفر می کنند. خیلی از ساکنانِ روستای هرزویل و روستاهای اطراف معتقدند، این درخت، از ۳۰۰۰ سال قبل تا کنون، سرپاست.
سروهرزویل درختى کهنسال با ارتفاع 30 متر و قطر تنه چهارمتر به روایات مختلف از هزار تا سه هزارسال است که در خاک شهرک تاریخى هرزویل ریشه دوانده است، حتى ناصرخسرو قبادیانى در سفرنامه خود از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد مى کند. این اثر کهنسال که نامش در سفرنامه ناصر خسرو نیز آمده است دارای قطر و ارتفاعی برابر با 4.3 و 30 متر ودر ارتفاع 600 متری از سطح دریا و در روستای هرزویل شهرستان رودبار واقع شده است، شکوه و عظمت این درخت و باورهای مذهبی جامعه، زمینه بازدید مردم را از این اثر با ارزش فراهم آورده است.
سروی غول پیکر در استان گیلان وجود دارد که به روایتی هزار سال و به روایتی سه هزار سال است که در این خطه نفس می کشد. خیلی ها به دیدنش رفته اند. از ناصرالدین شاه قاجار گرفته (۱۲۵۰ش) تا نیکتین، کنسول روس (۱۳۰۰ش). شاه قاجار در سفرنامه فرنگش آورده که در زیر این درخت غول پیکر عصرانه خورده و موزیسین هایی که لای شاخ و برگ های درخت مخفی شده بودند  برایش موسیقی نواخته اند.

درخت نذر کرده و مقدس
سرو روستای هرزویل منجیل در مسیر خیل مسافرانی است که به دیدن طبیعت گیلان می آیند ولی بیشتر مسافران منجیل از توربین های بادی و سد سفید رود عبور کرده و کمتر به دیدن اَبَرسرو هرزویل می روند. با اینکه درخت را در حصارهای فلزی محبوس کرده اند ولی تنومندی و قطوری اش را می توان از پشت حصار ها دریافت. پارچه هایی که به نیت حاجت خواهی به شاخه های این درخت بسته شده، در بادهای عصرگاهی منجیل به این سو و آن سو تاب می خورد و بیننده را به یاد افسانه درخت گیسو می اندازد. یکی از اهالی هرزویل که در نزدیکی این درخت مغازه دارد؛ در این باره توضیح می دهد: از قدیم سرو هرزویل برای مردم منطقه قداست داشت، مردم به نیت حاجت خواهی به شاخه های درخت پارچه های سبز می بستند و یا داخل شکاف های تنه و شاخه های درخت سکه فرو می کردند. وی می افزاید: از وقتی محیط زیست دور تا دور درخت را حصار کشیده، مردم کمتر به شاخه ها دسترسی دارند و به فنس های فلزی نخ می بندند. در سال های اخیر اطراف این ابر درخت، واحدهای مسکونی زیادی ساخته شده است. این روند به خصوص بعد از زلزله سال ۶۹ منجیل شدت بیشتری گرفت. به گفته یکی دیگر از اهالی هرزویل، بافت قدیم روستا در زلزله به شدت تخریب شد و اهالی برای سکونت به بخش های بالا تر و نزدیک چشمه و درخت مهاجرت کردند. حالا هرزویل جدید در جایی ساخته شد که قبلا باغ های زیتون و گردو بود. ساخت و ساز جدید در حریم درختی که ثبت ملی شده است، ممکن است به این اثر طبیعی آسیب بزند. نفوذ سیمان و پس آب منازل مسکونی به ریشه های درخت، مهم ترین نگرانی دوستداران این درخت است. سرو کهنسال هرزویل که در سال 1366 از سوی شورایعالی محیط زیست به‌ عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شده است.

هرزویل , سرو هرزویل , شهرک زیبای هرزویل , شهرک تاریخی هرزویل , هرزویل منجیل , ایرانگردی , هتل , بلیت , رستوران , تور , سفر , گردشگری , سفر

ادامه مطلب...

سیرچ، روستایی است از توابع بخش شهداد شهرستان کرمان در استان کرمان ایران. این روستا در دهستان سیرچ قرار داشته است. وجود بهشتی سرسبز و زیبا در کویری گرم و سوزان تاحدودی عجیب به نظر می رسد ولی با سفر به روستای سردسیر سیرچ در نزدیکی یکی از گرم ترین نقاط کره زمین، متوجه می شوید که در کشور عزیزمان ایران چه زیبایی هایی وجود دارد که ما از آن ها بی اطلاع هستیم.

روستایی به نام سیرچ در منطقه کرمان قرار دارد که در بخش شهداد واقع است و یک ناحیه بسیار خوش آب و هوا نیز می باشد. فاصله این روستا تا کرمان ۸۰ کیلومتر است و از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى هاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت. سیرچ چشم اندازى زیبا، پوشیده از توده هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز وجود دارد.

روستای سیرچ نقطه تناقض استان کویری کرمان است و با آب و هوای کوهستانی که دارا هست توانسته به عنوان یک منطقه ییلاقی در کرمان محسوب بشود. این روستا در ۸۰ کیلومتری شهر کرمان و ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان شهداد نیز واقع است و در ارتفاع ۱۵۵۰ متر در دره ی رودی به همین نام نیز قرار دارد. جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى رسد. پوشش گیاهی آن هم توده هایی از انبوه درختان است که در بین آن ها درختان کهنسال سرو و چنار نیز دیده می شود.

ادامه مطلب...

علت قابل توجه بودن روستای سیرچ آن است که در دل کویر منطقه ای شبیه به شمال کشور وجود دارد و هوایی مرطوب و خنک داراست. این روستا بر روی ارتفاعات قرار گرفته و زیبایی شبیه به مناطق سوییسی با همان سرسبزی و فراز و فرودها نیز شامل می شود. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى شود، اما از زمین هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى شود.

سیرچ منطقه ای خنک و کوهستانی می باشد که با کویر خشک لوت ۳۰ دقیقه فاصله دارد و این امر به جذابیت این منطقه افزوده است. سرو ۲۰۰۰ ساله سیرچ- آب گرم سیرچ و امامزاده سید جلال الدین سیرچ از اماکن گردشگری و زیارتی روستای سیرچ می باشند. عمده محصولات روستای سیرچ عبارتند از : ” انار- به- آلوچه- زرد آلو- قیصی- انگور- نوری- گردو- انجیر- شلیل…” می باشد . بدلیل خنکای هوا و وجود رودخانه سیرچ این منطقه مستعد ” پرورش ماهی قزل آلا” می باشد.

سیرچ یک رودخانه بزرگ دارد که گردشگران از دیدن و نشستن کنار آن لذت می‌برند، علاوه بر آن چشمه‌های آبگرم سیرچ نیز برای خواص درمانیشان معروف است.
سیرچ یک تونل سنگی دارد که به بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه معروف است، همچنین سرو کهن سیرچ که گفته می‌شود بیش هزار سال قدمت دارد، از دیگر جاذبه‌های این روستا است.

ادامه مطلب...

برف در روستای سیرچ:
علت قابل توجه بودن روستای سیرچ آن است که در دل کویر منطقه ای شبیه به شمال کشور وجود دارد و هوایی مرطوب و خنک داراست. این روستا بر روی ارتفاعات قرار گرفته و زیبایی شبیه به مناطق سوییسی با همان سرسبزی و فراز و فرودها نیز شامل می شود. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى شود، اما از زمین هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى شود.


آب و هوای روستای سیرچ:
با توجه به اینکه گفتیم روستای سیرچ در ارتفاعات ۱۵۵۰ متری قرار گرفته آب و هوایی سردسیر و معتدل را شامل می شود که در کنار آن رودخانه دائمی پر آب و زلالی در طبیعت سرسبز آن جاری است. همین آب و هوا سبب شده تا درختان و چشم اندازه های غیرقابل وصفی در این منطقه رشد و نمو کند و شغل اصلی مردم این منطقه دامداری و کشاورزی است و محصولات سردسیری بسیار مرغوبی را در طی فعالیت های خود در این منطقه به عمل می آورند؛ شما در چهار فصل سال می توانید در این منطقه شاهد شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی باشید که در کنار این طبیعت زیبا هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و چشم انداز ارتفاعات پراز برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از جمله زیبایی بی نظیری است که روستای سیرچ در کرمان برای مسافران خود فراهم می آورد.

ادامه مطلب...
جاذبه های روستای سیرچ:
از جمله مهمترین جاذبه های روستای سیرچ می توانیم به رودخانه ی زیبای که در این منطقه وجود دارد و همچنین سرو کهن سالی که در آن وجود و بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد نیز اشاره کنیم. همچنین قرار گیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه کلوت ها و هم جواری دو نوع آب هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه جذاب تفریحی وگردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است. علاوه بر این ها در این روستا چشمه ی آبگرمی هم وجود دارد که در ادامه درباره آن شرح خواهیم داد.

چشمه آبگرم روستای سیرچ:
در محدوده روستای سیرچ چشمه ی آبگرمی به نام چوشان وجود دارد که یکی از محدود آب گرم های ساماندهی شده در استان کرمان است و روزانه پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری به سمت خود است. این چشمه آبگرم در بخش شمالی روستای جوشان از توابع بخش گلباف شهر کرمان سرچشمه می گیرد. این چشمه تا شهر کرمان ۴۵ کیلومتر است و در ارتفاعات جنوبی ییلاق خوش آب و هوای سیرچ قرار گرفته است. به دلیل مواد معدنی موجود در این آب گرم، همه روزه تعداد زیادی از مردم برای آب درمانی به این چشمه آب گرم می روند. مردم محلی و افرادی که به این آب گرم مراجعه می کنند اعتقاد دارند این آب گرم در رفع مشکلات مفصلی و پوستی تاثیر گذار است.

ادامه مطلب...

بهترین زمان برای سفر به سیرچ:
اگر به این فکر می کنید که بهترین زمان برای سفر به این روستا چه زمانی است، باید بگوییم که سیرچ در تمام فصل های سال بسیار دیدنی است. شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی و هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و چشم انداز ارتفاعات پر از برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از زیبایی های این روستای تماشایی است.

 مسیر دستیابی به روستای سیرچ:
به منظور دسترسی به روستای سیرچ در کرمان باید به ۸۰ کیلومتری شرق کرمان و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهداد نیز واقع شده است. خوبی که روستای سیرچ دارد این است که از هر دو جاده ی کرمان-سیرچ و شهداد-سیرچ که آسفالت هم است نیز دسترسی داشته باشید.
زمانی که به این روستای رفتید می توانید از محصولات اهالی آن که ترکیبی از روغن حیوانی، خشکبار، قالیچه های کوچک و حصیرهای بافته شده را به عنوان سوغاتی همراه خود بیاورید.

سیرچ کرمان , روستای سیرچ , روستای سیرچ کرمان , کویر , تور , ایرانگردی , گردشگری , بهترین هتل , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , بلیت , سفر

 

ادامه مطلب...


روستاي ماهيان ( محلي ها اين روستا را مايان مي خوانند )ازتوابع شهر فاضل آباد در 50 کيلومتري شرق گرگان و در جنوب منطقه محمد آباد کتول و شهرستان علي آباد کتول در استان گلستان واقع شده است.اين روستا جزء معدود روستاههاي کوهپايه اي باستاني در رشته کوه البرز ومنطقه کتول درشهرستان علي آبادکتول واستان هميشه سرسبزگلستان مي باشد.وجود خانه هاي روستايي قديمي با نقش و نگارهاي هنرمندانه، قبرستان کهن و باستاني، امامزادگان سيد يحيي و سيد رضي ؛ وجود درختان نادر از خصيصه هاي منحصر به فرد اين روستا مي باشد.

ادامه مطلب...

روستای ییلاقی ماهیان کتول چشم انداز بسیار زیبایی دارد که چشم هر بیننده و مسافر و توریستی را به خود جلب می کند و امتیاز بسیار خوب این روستا مهمان نواز بودن اهالی خو ب آن می باشد که گردشگران را  وامی دارد که به انجا سفر کند.مردم اين روستا هم مانند ديگر روستاهاي منطقه کتول دامداري ودامپروري وکشاورزي مي باشد.این روستا ییلاق اهالی علی آبادکتول ، محمدآباد کتول ، عباس آبادکتول و الازمن کتول که زندگی ییلاقی دارند می باشد.

ادامه مطلب...


وجود آستان مقدس امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) که در مجاورت آن قبرستان ۳۵۰۰ ساله ی روستا قرار است ، نیز قداست خاصی برای اهالی منطقه دارد.ساختمان این امامزادگان بازسازی شده و در مجاورت آن یک حسینیه در دو طبقه به وسعت ۴۰۰ متر مربع هر طبقه ۲۰۰ متر در حال بناست. طبق اسناد این امامزادگان شریف از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند.

ادامه مطلب...

در اطراف آن جنگلهای سبز و خرم بهاری  بی نظیر می باشد و دارای آب و هوا بسیار بسیار مطلوب و چشم انداز بسیار بسیارخوبی است. این بقعه متبرکه هیات امنائی می باشد. آثار قدیمی که در سال ۸۹ طبق دستور میراث فرهنگی کاوشگری شده دو قبر و مقداری اشیاء از جمله کوزه و خنجر بدست آمده که توسط میراث فرهنگی گرگان و تشخیص کارشناسان محترم میراث فرهنگی با قدمت ۳۵۰۰ سال قبل تشخیص داده شد، یکی دیگر از اماکن دیدنی ماهیان کتول حمام بسیار قدیمی است که در دل زمین قرار دارد ودر شرق روستا جنب منزل آقای حیدر تجری(حاج حجت) قرار دارد.

ادامه مطلب...


روستای مایان با توجه به آثار باستانی یافت شده در آن که می توان به گور ۳۰۰۰ ساله آن اشاره نمود که گوری قدیمی متعلق به سه هزار سال پیش در روستای کوهستانی ماهیان شهرستان علی آبادکتول دراستان گلستان کشف شده است.در این گور ۲ اسکلت از عصر آهن پیدا شد ه است. عصر آهن در دانش باستان شناسی دوره‌ای است که در آن بشر به گستردگی از آهن برای ساخت ابزار و جنگ‌ افزار سود برد.با این کشف باید به استقرارگاه های عصر آهن در مناطق ییلاقی البرز استان گلستان بیشتر توجه کنیم. این اکتشاف پس از ۴ بار گمانه زنی در محوطه قبرستان تاریخی روستای ماهیان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ، انجام شده است .

ادامه مطلب...دسترسی:استان گلستان ، 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان علی آباد کتول ، بعد از محمدآباد کتول به تابلوهای راهنمای ماهیان دقت کنید

ادامه مطلب...
روستای ماهیان , روستای مایان , ایرانگردی , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , بلیت ، تور ، سفر , بهترین هتل , ارزان ترین هتل

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...


روستای دوان واقع در استان فارس در 12 کیلومتری شمال شرقی کازرون قرار دارد و جزو شهرستان کازرون است. از لحاظ تقسیمات کشوری در بخش «مرکزی» قرار گرفته و جز دهستان «حومه» است.


روستای دوان به ماسوله فارس معروف است. ماسوله نامیدن دوان از آن جهت است که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین‌های آن در دامنه تپه‌ها و به صورت پلکانی بنا شده است. آب و هواي معتدل، وجود تاكستان‌هاي بسيار و گويش كهن فارسي از ويژگي‌هاي اين روستاست.

 ادامه مطلب...


تاریخچه دوان
پیرامون قدمت تاریخی این روستا (چه پیش از اسلام و به خصوص در زمان ساسانیان و چه پس از آن) مقالات زیادی ارائه شده‌است. وجود گورستان‌های متعدد، ته ستون‌ها، یک بنای احتمالاً ساسانی در داخل روستا، کتیبه‌هایی به خط کوفی و قلعهٔ دختر این روستا جزء اسناد تاریخی آن محسوب می‌شوند. تقریباً در اکثر کتاب‌هایی که پیرامون جغرافیا و تاریخ کلی شهرستان کازرون منتشر شده نامی از این روستا آمده‌است.   

ادامه مطلب...
حُسن شهرت روستای دوان علاوه بر دانشمندان بزرگ گذشته و متخصصین و تحصیل کردگان امروز که در اقصی نقاط عالم پراکنده اند برمی گردد به تاکستان وسیع آن که سالانه مقادیر زیادی انگور و مویز و کشمش از آن برداشت می شود .این تاکستان ها که در دامنه های پرشیب و با زحمات بسیار زیاد و در طول قرن ها با دستان توانایی انسان هایی  تلاشگر در مقیاس وسیع ( صد ها هکتار) ودر  مناطقی بسیار صعب العبور ساخته شده است را بی شک باید یک میراث بزرگ فرهنگی قلمداد کرد .دیواره های سنگ چینی شده این تاکستان ها که شاید در مجموع صدها کیلومتر طول داشته باشد انسان را ناخود آگاه به یاد دیوار بزرگ چین می اندازد.بدون تردید باید به همت چنین انسان هایی درود فرستاد.  

 ادامه مطلب...
امروزه بخش های قابل ملاحظه ایی از این تاکستان ها  که عمدتا در مناطق مرتفع کوهستانی قرار داشته بنا به دلایلی از جمله مهاجرت  اهالی بومی دوان به حال خود رها گردیده و به مرور زمان تخریب و نابود گردیده است. وسعت این باغ ها به حدی است که تا کیلومتر ها دورتر از دوان وبه سمت تنگ چوگان وبر فراز قلل کوههای منطقه نیز ادامه دارد. در میان این باغات درختان فراوان جنگلی مانند انجیر گیلاس وحشی (ببهروک) کیالک (زالزالک)گلابی وحشی و صد البته بلوط و بادام کوهی به وفور یافت می شود.همچنین پوشش گیاهی وعلف های مرتعی دوان بسیار متنوع و تقریبا دست نخورده باقی مانده که در میان آنها دن کوهی بی مادران الپه شوید کوهی ترشوک  و انواع و اقسام گلهای وحشی یافت می شود.    


وجود کلبه های کوچک کوهستانی که دیواره های آن سنگ چینی شده و سقف آن از چوب و خاشاک گیاهان است منظره ایی رویایی را برفراز کوهها بوجود آورده که معدود رهگذران کوهنورد را شیفته خود می سازد تا دمی در کنار آن بیاسایند و خستگی در کنند .  

    
ادامه مطلب...

قلعه دختر روستای دوان :

در مورد این قلعه کمتر در متون منتشر شده یادی شده است و در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت نشده است.


این قلعه روی یکی از ارتفاعات بلند رشته کوه‌های شمالی کازرون و مشرف به دشت وسیع این شهرستان واقع شده است.


بیان دقیق قدمت آن نیازمند حضور کارشناسان میراث‌فرهنگی و حفاری دقیق منطقه است، اما با در نظر گرفتن شواهد حداقلی که از مدفون شدن در خاک در امان مانده‌اند (مانند دیواره‌های دور قلعه، خورده سفال‌های درون آن، دیواره‌ها و نوع بناهای ساخته شده درون قلعه، ملات به کار رفته در بنا و…) می‌توان فرض اولیه را بر ساسانی بودن آن قرار داد.  

ادامه مطلب...


یکی از نظریه‌هایی که پیرامون نامگذاری قلعه‌های دختر در ایران مطرح می‌شود، مربوط به دید فرهنگی ایرانیان به دخترهاست.


همانطور که می‌دانیم دختر در فرهنگ ایرانی به عنوان موجودی بکر و دست‌نیافتنی قلمداد می‌شود. قلعه و یا دژهایی را هم که روی کوه‌ها و یا تپه‌ها بنا شده و دسترسی به آنها به هر نحو با مشکل امکانپذیر بوده به نام قلعه دختر نامگذاری می‌شده‌ است.   

روستای دوان , دوان کازرون , روستای دوان کازرون , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , ایرانگردی , گردشگری ، تور , بلیت , سفر , میراث فرهنگی

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...

تنگه زندان از جمله جاذبه هاي نمونه كوهستاني شهرستان دامغان است كه در طي سال گردشگران و طبيعت‌دوستان فراواني را به سوي ديدني‌هاي بي شمار خود جذب مي كند. اين تنگه در 17 كيلومتري شرق شهر ديباج واقع شده است و دسترسي به آن آسان است.قبل آنکه به تنگه برسید در مسیر دشت گلهای شقایق وجود دارد و جهت اصلي اين تنگه رويايي و خيال انگيز جنوبي و شمالي مي باشد و در دامنه‌هاي جنوبي كوه سترگ كهكشان واقع شده است. تنگه داراي ديوارهاي صخره اي و سنگي مرتفعي است كه بسيار جذاب و سحر انگيز است.

ادامه مطلب...

آب بسيار خنك و گوارائي در مسير تنگه جريان دارد، وجود اين آب و فراز و نشيب تنگه، زمينه ايجاد آبشاركها و آبشار زيبايي را فراهم آورده است كه بر جذابيت هاي بي شمار تنگه افزوده است. در بهار و تابستان مسير تنگه و بيرون آن همه جا مملو از علفزارهاي سرسبز و گياهان دارويی معطر از جمله آویشن، سریشو، اشتلغاز، زرشک کوهي، زیره و رنگارنگ كوهستاني است كه بي ترديد از ديدن آن همه تنوع و بوهاي شامه نواز خيره و مسحور مي شويد.

ادامه مطلب...

تنگه زندان دامغان , تنگه زندان , تنگه دامغان , زندان دامغان , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , بلیت , ایرانگردی , گردشگری , سفر

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...
 
سفرهای فضایی یکی از آرزوهای دیرین بشر بوده که تا حدودی به آن دست یافته است. مناظر متفاوت سیاره های دیگر و وجود اجرام ناشناخته ی آسمانی محرکی قوی برای کنجکاوی بشر به شمار می رود که وسوسه ی کشف را به جانش می اندازد. اما گاهی لازم نیست تا برای دیدن این سیاره ها خیلی هم از زمین دور شویم و هزینه های سنگینی بپردازیم. مناطقی در کره ی زمین هستند که به سبب شکل خاصشان، تصاویر کُرات دیگر را برای افراد تداعی می کنند.

حالا می خواهیم در کشور خودمان به سراغ یکی از این مناطق برویم که لمس مریخ را برایتان ممکن می کند. پدیده های طبیعی و کوه ها به گونه ای در این منطقه شکل گرفته اند که با قدم گذاشتن در آن سفری فضایی به مریخ را تجربه می کنید در حالی که پایتان روی زمین است و احتیاجی به سفینه های فضایی ندارید.


- کوه های مریخی چابهار جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت ایران هستند که تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می کنند.

- جاده ای که شما را به کوه های مریخی می رساند یکی از زیبا ترین جاده های ایران به شمار می رود.

حدود 40 تا 50 کیلومتر از شهر چابهار دور می شویم تا اینکه در کنار جاده چشممان به یکی از شگفتی های طبیعت ایران می افتد که با عنوان کوه های مریخی یا مینیاتوری شناخته می شوند و در زبان محلی به کالانی یا آریا شهرت دارند. گویی سیاره ای دیگر پیش رویمان قرار دارد و به راحتی می توانیم آن را لمس کنیم...

کوه‌های مریخی رشته کوهی به رنگ میان طوسی و سفید است که ده ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد. این کوه ها که قدمتشان به 4 تا 5 میلیون سال قبل باز می گردد، با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند. این رشته کوه، کوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است. در جایی شاهد کوه های 5 متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از 100 متر هم تجاوز می کند. جالب ترین نکته ی این کوه ها سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه ی صخره نوردی داشته باشید.

ادامه مطلب...

این شاهکار از کجا آمده است؟

کوه های مریخی از نظر زمین شناسی نوعی بَدبوم یا سرزمین بد یا بدلند (Badland) به شمار می آیند که برای کشاورزی یا زمین چراگاهی فاقد ارزش هستد. بدبوم به نواحی مرتفع و خشکی گفته می شود  که باران های سنگین آنها را به دره‌های تنگ عمیق بریده شده تبدیل کرده است. ریزش‌های جوی معمولی در این نواحی به حدی کم است که نمی تواند حافظ پوششی کافی از علف یا سایر گیاهان باشد و به همین سبب به سرزمین های بد شهرت یافته اند.

شیارها و تراش های موجود بر روی کوه های رسوبی حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارد که این چنین هنرمندانه تصویری زیبا را نقش کرده است. این کوه ها سالیان دراز را به زیر خروارها خاک گذرانده اند تا اینکه تغييرات جوی و آب و هوايی و باران‌های موسمی‏، فرصت بیرون آمدن و رونمایی از چهره شان را داده اند. البته نشانه هایی مثل وجود صدف و بقایای جانداران در این کوه ها نشان می دهد که این پدیده مدتی را نیز در زیر دریای عمان که بخش کوچکی از اقیانوس هند می باشد، به سر برده است.

این کوه ها از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده و به سبب این جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش همچون اشکالی شبیه به ناهمواری های سطح مریخ به نظر می رسند.

ادامه مطلب...
در سفر به کوه های مریخی از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- گشت و گذار در فضای مریخی

سفر به کوه های مریخی مانند این است که قدم بر روی سیاره ای دیگر می گذارید. پس به جای جای این سیاره بروید و با ذهن کنجکاو خود همه جای آن را کشف کنید. مناظر مختلفی در گوشه و کنار آن منتظر شما هستند...


2- عکاسی

فکر می کنید چند جای دیگر چنین منظره ی شگفت انگیزی وجود دارد؟ پس در این سفر تصاویر خوبی را ثبت کنید تا برای همیشه جلوه ی زیبای این مریخ زمینی را به خاطر بسپارید.


3- تماشای آسمان شب

کوه هاي مينياتوري در منطقه ای واقع شده که افق وسیعی دارد و به گفته کارشناسان آسمان اين نقطه به شما قابليت رصد همزمان 14 صور فلکي را می دهد. پس اگر از علاقه مندان ستاره نگری هستید بار و بندیلتان را همراه خود به کوه های مریخی ببرید و شب را در آنجا به صبح برسانید.

4- صخره نوردی

شاید دلتان بخواهد این کوه های مریخی را فتح کنید. اگر به اصول سنگ نوردی آشنایی و تجهیزات آن را نیز دارید می توانید این تجربه ی متفاوت را برای خود رقم بزنید.

ادامه مطلب...

علت وجود اشکال گوناگون در این پدیده چیست؟

شکل های متفاوت و گوناگون این پدیده در اثر فرسایش سریع بادی و آبی به وجود آمده است. این نوع فرسایش بر خلاف فرسایش های آرام، زمین را پر از دندانه های ریز و درشت می کند و فرصت رشد را از گیاهان می گیرد. وقتی پای مقاومت نامساوی لايه‌هاي زمين نیز وسط باشد سر و کله ی ستون های کلاهک دار و کوه هایی که گویی با چاقو بریده شده اند نیز پیدا می شود و بر شگفتی منظره می افزاید.پوشش گیاهی و جانوری:

همانگونه که گفتیم در این منطقه اثری از گیاهان دیده نمی شود اما پرندگانی همچون فلامينگو، عقاب دشتي، حواصيل و تيهو در نزدیکی آن به چشم می خورند و به زندگی ادامه می دهند.


کوه های مریخی دقیقا در سمت چپ جاده چابهار به گواتر قرار دارند، در حالی که در سمت راست این جاده شاهد امواج زیبای دریا هستیم. تصور کنید در جاده ای هستید که از یک سو کوه های مریخی با رنگ رویایی خود شما را احاطه کرده اند و در سوی دیگر منظره ی خیال انگیز ساحل و دریا به چشمتان می خورد. این تصور تنها در چابهار به حقیقت می پیوندد و به یکی از زیباترین خاطره هایتان تبدیل می شود.

اگر بخت با شما یار باشد و کمی آب در سطح زمین جریان پیدا کند در سمت دریا شاهد تشکیل یک تالاب صورتی خواهید بود و در کنار کوه های مریخی تالابی خاکستری را خواهید دید.


چابهار بندری فاقد پاییز و زمستان است و آب و هوای آن همیشه بهاریست. پس در هر زمان از سال که خواستید می توانید به تماشای کوه های مریخی و دیگر جاذبه های این بندر بروید.

فقط به یاد داشته باشید که در جوار کوه های مریخی سایه پیدا نمی شود پس در صبح زود یا به هنگام غروب راهی آن شوید.راه دسترسی:

از چابهار به سمت گواتر به راه بیفتید تا پس از 40 کیلومتر در سمت چپ جاده شاهد این پدیده شگفت انگیز باشید.

ادامه مطلب...

کوه مریخی چابهار , کوه مریخی , مریخی چابهار , ایرانگردی , گردشگری , بلیت , سفر , عطیه مومنی , رضا نورمحمدی , چابهار

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...

در قسمت های مرکزی ایران شهرها و روستاهایی شکل گرفته اند که عجین شده با فرهنگ و اقلیم کویرند. کویری که علاوه بر زیبایی های کم نظیرش، جلوه گاه هنر معماری ایران نیز هست. در هر گوشه ای از آن سکونتگاه هایی به وجود آمده و به مامنی امن برای ساکنان خود تبدیل شده اند. در هر گوشه بناهایی خاص ساخته شده و بساط خود را گسترده اند تا این سکونتگاه ها در طول تاریخ کامل و کامل تر شوند و نیازهای مردمان را برطرف سازند.

مقصدمان روستایی در استان یزد است که ۴۵۰۰ سال از عمر آن می گذرد و به خاطر همین قدمت تاریخی، یکی از ارزشمندترین دیدنی های این مرز و بوم محسوب می شود. روستایی که نخستین بار در میان گزارشات یکی از هیربدان زرتشتی در سال ۲۴ هجری شمسی مصادف با دوازدهمین سال سلطنت یزدگرد ساسانی از آن سخن به میان آمده و به عنوان یکی از توقفگاه های بین راهی برای تجار و مسافران مطرح بوده است.

ادامه مطلب...
چرا روستای خرانق؟
_ روستای خرانق یکی مقاصد کمتر دیده شده و بکر کشورمان می باشد که بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گرفته است.

_ این روستا از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است و متاسفانه به دلیل عواملی همچون فرسایش ممکن است در سال های آتی اثری از آن نماند و از جمله آثار در معرض خطر در ایران می باشد.

_ کاروانسرای قدیمی خرانق که برای اقامت مسافرین آماده و تجهیز شده است، سفری متفاوت و اقامتی به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد. اقامت در این کاروانسرا، این فرصت را به شما می دهد که از تماشای آسمان پرستاره به هنگام شب لذت ببرید.


روستای خرانق | مقصدی برای اروپایی ها:
در میانه ی کویر و در جایی که فکر می کنی همه چیز تنها به شن های روان و اقلیم بیابانی ختم می شود با یک منطقه ی کوهستانی مواجه می شوی که روستایی تاریخی را در آغوش خود جای داده است. نمونه ای کم نظیر از ساختار روستا که با قدمت ۴۵۰۰ ساله اش، گردشگران را از اقصی نقاط جهان به سوی خود می کشاند و به حدی در اروپا شهرت دارد که به هنگام صحبت درباره ی ایران نام این روستا بیش از نام کشورمان شنیده می شود.

همه آن را به نام خرانق و قدیمی تر ها با عنوان خورانق به معنای زادگاه خورشید می شناسند. جایی که دو بخش جدید و قدیم را شامل می شود و هر یک جاذبه های خاص خود را دارند. در بخش جدید، جریان زندگی موج می زند و تو را غرق در شیرینی و سادگی گذران روزگار در روستا می کند و در بخش قدیم یا همان قلعه خرانق با وجود آنکه دیگر صدای پای آدمی و همهمه ی تلاش و کوشش مردمان نمی پیچد، تاریخ قد علم کرده و تو را به درون یکی از سازه های بزرگ خشتی ایران فرا می خواند. سازه ای که تا چندی پیش میزبان مردمان روستا بود اما به دلیل فرسودگی در حدود ۳۰ سال پیش به متروکه ای دیدنی و با ارزش تبدیل شده است.

ادامه مطلب...

دیدنی های روستای خرانق:
جاذبه های خرانق یکی دوتا نیستند و هر یک ارزش زیادی برای این مرز و بوم دارند. این دیدنی ها عبارتند از:

۱- قلعه خرانق
قلعه خرانق یادگاری از دوران‌های تاریخی پس از اسلام می باشد که ۱/۱ هکتار وسعت دارد و به عنوان یکی از بزرگترین قلعه‌های مسکونی روستایی استان یزد به شمار می رود. قدمت برج و باروی آن به زمان ساسانیان و چیزی در حدود ۱۸۰۰ سال پیش می رسد. وجود حصارها بر استحکام و امنیت این قلعه افزوده است و نشان از مقاومت این بنا برای حفظ موجودیت و اصالت خویش دارد. مسیرهای پیچ در پیچ و باریک ابزاری برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان بوده اند و یکی از آنها با عنوان کوچه گرگ شناخته می شود. برای مقابله با دزدان آنها را به این کوچه می کشاندند و سپس به آنها حمله می کردند.

در گذشته دور تا دور قلعه را خندق های عمیقی محاصره کرده بودند تا ساکنان از یورش دشمنان در امان بمانند. ۶ برج نگهبانی شامل یک برج در شمال و دومی در جنوب غربی قلعه و چهار برج دیگر هم در جبهه غربی به بدنه ی قلعه متصل هستند و چهار دروازه به نام‌های دروازه بالا، پایین، رضا خان سرداری و خالو در اطراف آن قرار دارند.

۸۰ خانه در این قلعه تعبیه شده که بیشترشان دارای دو یا سه طبقه هستند و طراحی هریک متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان در نظر گرفته شده است. دیوارهای خشتی و گلی و سقف گنبدی و گهواره‌ای از تیرهایی از جنس حصیرهای الیافی، چوب و پوشال هنر دست سازندگان را به تصویر می کشند. مخلوط خاک و آهک برای مسطح نمودن کف اتاق ها، ملات کاهگل برای روکاری سطوح بیرونی ساختمان ها و گچ برای تزیین دیوار اتاق ها، تالارها و ایوان ها به کار رفته است.

بر خلاف خانه های معمولی اقلیم گرم و خشک، اکثر خانه ها به جز چند واحد، فاقد حیاط می باشند. از طبقه زیرین خانه ها برای نگهداری احشام و طیور مورد استفاده قرار می گرفت و بخش پایینی که در برخی موارد هم سطح معبر بیرونی است، در یا پنجره ای به بیرون قلعه ندارد و خانه را از نفوذ راهزنان حفظ می کند. ارتباط با خانه ها تنها از طریق معابر درون قلعه ممکن است. در برخی خانه ها از این فضا برای انبار کردن علوفه و غلات هم استفاده می شده است.

از ویژگی های مهم در ساخت قلعه خرانق می توان به بافت ساختمانی متراکم، معبر باریک و سرپوشیده، استفاده از مصالح بازدارنده تبادل گرما و به طور کلی سازگاری با شرایط محیطی اشاره کرد که اقلیم آن را تاحد زیادی تعدیل کرده اند. این قلعه روستایی در قرن چهارم هجری دومین منزلگاه کاروانیان مسیر یزد به خراسان بوده است و از تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شماره ی ثبت ۱۱۵۰۹ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.


۲- حمام خرانق
حمام تاریخی خرانق بنایی مربوط به دوره ی قاجار می باشد که در کاروانسرا و در نزدیکی کشت زار  واقع شده است. برای آنکه در این حمام به راحتی بتوان به آب قنات دسترسی پیدا کرد، آن را در سطحی پایین تر از قلعه و بالاتر از سطح متوسط روستا ساخته اند. همچنین با به کار گیری این روش هوشمندانه، فاضلاب حمام به زمین های اطراف قلعه هدایت می شود و گود ساختن آن از اتلاف گرما نیز جلوگیری می کند.

 دیوارهای حمام از آجرهای بسیار ضخیم ساخته شده و پوشش سقف نیز از آجرهای آب انباری به صورت سقف های گنبدی می باشد. برای تامین نور حمام از روزنه های کوچک سقف تامین می شده است.

این حمام به دو بخش حمام کوچک و حمام بزرگ تقسیم می شود که هر دو دارای تمام اجزای حمام کامل ایرانی همچون ورودی، هشتی، سربینه، میاندر، بینه، خزینه، تون، گرمخانه و گلخن هستند. حمام کوچک مخصوص زنان بوده و حمام بزرگ از صبح تا شب در اختیار بانوان قرار داشته است و  از شب تا صبح آقایان از آن استفاده می کردند. در اواخر دوره ی پهلوی با تعطیل شدن خزینه و کاشی شدن دیوارها و کف، مشخصات یک حمام نمره را به خود می گیرد تا اهالی از آن استفاده کنند.

آب حمام از آب قنات تامین می شود و دو ورودی آب دارد که یکی به سربینه ( رختکن ) و حوض آب سردی که در هشتی ورودی آن وجود دارد ختم می شود و دیگری به خزینه و تون سربینه ( آتشدان رختکن ) وارد می‌گردد. خروجی‌های آب فاضلاب حمام به چاهی در بخش‌های نظافت خانه می ریزد و آب نیز به آسیاب راه می یابد.

این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ با شماره ی ۸۵۵۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.۳- کاروانسرای خرانق
در روستا ی خرانق کاروانسرایی وجود دارد که قدمت بنای اولیه ی آن به دوره ساسانی بر می گردد. این کاروانسرا پس از تخریب در اثر گذشت زمان به فرمان محمد ولى ميرزا فرزند فتحعلى شاه ساخته و مرمت شد و به کاروانسراى شاهزاده تبدیل گردید که امروزه به عنوان محلی برای اسکان مسافران از آن استفاده می شود.

کاروانسرای خرانق به شکل کاروانسراهای دشتی که عموما یک طبقه اند، ساخته شده است و سبک ساخت بنای فعلی را شاه عباسی می دانند. این کاروانسرا به شکل حیاط مرکزی می باشد و  اتاق ها و صفه هایی با سقف های قوسی، دور تا دور آن قرار دارند.

چهار تیمچه ( کاروانسرای کوچک ) در آن وجود دارد که سه تای آنها دارای سقف و یکی بدون سقف می باشد. سقف اغلب صفه ها ( تالارها و فضاها ) نوک تیز و شیب دار و بام ها مسطح و کم شیب در نظر گرفته شده اند. سقف های فضاها و اتاق های بزرگ قوس شکل هستند در حالی که سقف تیمچه ها با آجر پوشیده شده است. یکی از نکات جالب این فضاها این است که اگردر وسط تیمچه پای خود را بر زمین بکوبید صدا تا چند لحظه در سقف گنبدی آن می پیچد.
آجر کاری، کاشی کاری، گچ بری و سنگ بری زینت بخش نمای بیرونی کاروانسرا می باشد و در قسمت دروازه ورودی، تاق نماها و ایوان ها هم به آجرکاری مزین شده اند. هر گوشه از این کاروانسرا حکایت از تاریخ دارد و در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ی ثبت ۲۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


۴- پل خرانق
ذهنیت همگان از ساخت پل این است که باید برای عبور و مرور فرد یا احشام ایجاد شده باشد اما این بار این تصور را باید فراموش کنید چرا که در روستای خرانق پلی وجود دارد که هدف از ساخت آن در ده قرن پیش، تنها انتقال آب از یک ساحل به ساحل دیگر رودخانه ی دوکالی است. مسیلی بزرگ و عمیق به شکل رودخانه ای فصلی که از پیرامون روستا و دامنه ارتفاعات به سمت کویر در انجیر تا فاصله ۲۲ کیلومتر جریان می یابد. از دلایل احداث این پل این است که مظهر قنات خرانق در یک ساحل رودخانه و مزارع و باغات در ساحل دیگر قرار دارند و آب عنصری ضروری برای ادامه حیات روستا به شمار می رود.

یک پایه سنگی از ساروج در امتداد پل دیده می شود که احتمال بند یا سیل شکن بودن پل را نیز در ذهن ایجاد می کند و دهانه های آن با سنگ و گچ تاق زده شده است. بد نیست بداند که ساروج از ابتکارات معماران ایرانی در دوران بسیار کهن به شمار می رود و برای ساختن آن از ترکیب خاک رس و آهک و ورز دادن آنها به مدت دو روز و سپس اضافه کردن خاکستر کوره‌های حمام و مقداری مواد الیافی لوئی (تخم و پرزهای نوعی نی است) تهیه می شود.

این پل با نام پل آبراه نیز شناخته می شود و عنوان قدیمی ترین پل انتقال آب در استان یزد را به خود اختصاص داده است. سبک به کار رفته در ساخت آن ترکیبی از ساسانی و رومی است و طول آن ۴۰ متر و ارتفاعش ۷/۵ متر و سطح بالای آن ۱/۵ متر می باشد.

برخی اسناد حکایت از ساخت این پل در زمان اشکانیان دارد. آنگونه که در تاریخ آمده است، یک سیل ویرانگر طاق‌های دهانه‌ها و نیز بخش عمده‌ای از سیل بند این سازه ی آبی را تخریب کرد و در دوره های بعد یک سیستم انتقال آب جدید به آن اضافه شد تا کمی مهندسی تر از قبل کار خود را انجام دهد. امروز دیگر آبی در رودخانه جریان نمی یابد اما این پل استوار ایستاده و به محلی برای گذر مردم تبدیل شده است.۵- مسجد جامع و حسینیه خرانق
در مرکز قلعه ی خرانق مسجدی وجود دارد که قدمت آن به قرن هشتم تا دهم هجری قمری می رسد. این مسجد دارای یک گرمخانه با پوشش طاق و تویزه، نیم طبقه در دو سوی محراب و فضای بازی جهت استفاده در تابستان می باشد و در کنار آن یک حسینیه نیز واقع شده است. قدمت حسینیه از مسجد کمتر می باشد و وجود شیب طبیعی زمین در این قسمت باعث شده تا حسینیه در سطحی پایین تر از مسجد قرار گیرد.

خشت و گل مهم ترین مصالح به کار رفته در ساخت مسجد جامع و حسینیه خرانق هستند و در بعضی از قسمت های نمای حسینیه و مناره ی آن ، آجر نیز به کار رفته است. این اثر در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ با شماره ی ثبت ۲۴۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود.


۶- منارجنبان خرانق
با شنیدن نام منارجنبان تصویری از اصفهان در ذهن همگان نقش می بندد اما بهتر است بدانید این سازه تنها مناره ای نیست که در ایران تکان می خورد و می جنبد. خرانق نیزیک منار جنبان دارد که حرکت آن به وضوح دیده می شود و از منارجنبان اصفهان کهن تر است.

منارجنبان خرانق که با شماره ۲۴۴۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، مناره ای است که قدمت بنای اولیه ی آن به دوران ساسانیان می رسد و با ارتفاع ۱۵ متر از بام مسجد، از مرتفع‌ترین بناهای منطقه به شمار می رود. این منارجنبان ۳ طبقه و دو راه پله ی حلزونی برای رفت و برگشت دارد و به عنوان برج دیده‌بانی و فانوس‌خانه کاربرد داشته است. پلکان های داخلی در قسمت پایین ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و در قسمت بالا  ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر عرض دارند. ساختاری چوبی در بالای آن قرار داشته که اهالی پس از کج شدن آن بر اثر زلزله و وزش باد آن را بریده و پایین آورده اند.


۷- مزار بابا خادم
 مزار بابا خادم یکی از بناهای مذهبی در روستای خرانق است که محل دفن یکی از خادمین امام رضا (ع) می باشد که در  طی مسیر این امام بیمار شد و درگذشت و در ميان کشتزارهاى خرانق به خاک سپرده شد. بر مزار وی، بنايى گنبدوار و ساده ساخته شده که در سال ۱۳۹۰ مورد بازسازی قرار گرفته است.


۸- بقعه مشهدک
این بقعه به این دلیل در پشت کاروانسرای خرانق بنا شده که آن را محل اقامت امام رضا (ع) حین سفر از مدینه تا مرو می دانند. بناى مشهدک که با عنوان قدمگاه نیز شهرت دارد، در نزدیکی گورستان روستا واقع و از خشت و گل ساخته شده است. در آن سنگ نبشته‌اى بر ديوار دیده می شود که تاریخ ۵۹۵ هجرى قمری را نشان می دهد و بنا بر اعتقاد مردم حکايت از عبور حضرت رضا (ع) از اين روستا دارد.


۹- آینه های خرانق نما
در میان جاذبه های تاریخی ردپایی از یک اثر جدید نیز وجود دارد. آینه های خرانق که توسط امیر حاجبی برای افزودن به جاذبه های خرانق طراحی و اجرا شده اند. ۹ آینه در این قسمت وجود دارند که قطر بزرگترین آینه دو متر و کوچکترین آنها چهل سانتیمتر می باشد و امروزه با وجود حفاظت از آنها با شیشه های سکوریت دو تا از آنها شکسته است.


۱۰- منطقه حفاظت شده دره انجیر
روستای خرانق در قسمتی از منطقه حفاظت شده دره انجیر قرار دارد که به عنوان محل عبور و مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. این منطقه ۱۷۵۲۲۷ هکتار وسعت دارد و از نواحی کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی تشکیل شده است. گونه های گیاهی و جانوری متفاوتی در این منطقه زندگی می کنند و جاذبه های زیادی را برای گردشگران ایجاد کرده است.


۱۱- کوهستان
اشتباه نکنید. ما در استان یزد هستیم اما در یکی از مناطق متفاوت آن قرار داریم پس دیدن کوه ها در این منطقه نباید عجیب به نظر برسد. بلندترين نقطه آن، كوه خونزا،به ارتفاع ۳۱۸۵ متر می باشد و دیگر قله های معروف آن كوه اشترى، خوانزا، بندر، بزكوه، چك چك و هامانه هستند که می توانند مقصد خوبی برای کوهنوردان باشند.


۱۲- شترگلو
در کنار پل خرانق بقایایی از یک شترگلو یا سیفونی از جنس سنگ و ساروج دیده می شود که ۳۰ متر طول دارد و بستر مسیر آن نیز با سفال های پخته لوله گذاری شده است تا آب را از خود عبور دهد. شترگلوها مجموعه ای از سازه های منحصر به فرد برای انتقال آب می باشند که در طی سالیان دراز در دوران های گذشته، وظیفه آب رسانی به اراضی کشاورزی را انجام می دادند.


 ۱۳- بوکن ها
در حاشیه ی رودخانه و در نزدیکی پل با کمی دقت متوجه تعدادی حفره عمیق که به صورت غارهایی در خاک سفت هستند می شوید. به این حفره ها دگ یا دق یا بوکن می گویند که به صورت دست کند ساخته شده اند. بوکن ها در مسیر کاروانسرای قدیمی قرار داشته اند و به عنوان سرپناه مورد استفاده ی مسافران و زائران قرار می گرفتند. آنچه  در ساخت این بوکن ها به کار رفته تنها خاک است و مصالح دیگری در آن مشاهده نمی شود.


۱۴- مسجد بیت المقدس
مسجد دیگری در داخل قلعه ( بخش قدیمی روستا ) قرار دارد که بنا بر گفته ی بومیان امام رضا (ع) در آن نماز خوانده است. در گذشته این بنا به صورت مخروبه ای در آمد اما در ۴۰ سال پیش به همت اهالی بازسازی گردید و تنها اثر تاریخی آن سنگی است که در جای محراب  قرار داده شد.


۱۵- مسجد سرچشمه
 مسجد سرچشمه از مساجد خارج از قلعه ( بخش قدیمی روستا ) می باشد که اهالی روستا قدمت آن را ۱۲۰ سال می دانند. این مسجد در حاشیه مظهر قنات و در مقابل قلعه قرار دارد و از آن برای اقامه نماز استفاده می شود. یکی از اثرات مهم این مسجد، سنگ قبر ابوبکر بن محمود، متوفی به سال ۷۷۷ هجری قمری است که بعد از انتقال از قبرستان قدیمی در ایوان مقابل مسجد نصب گردیده است.


۱۶- آسیاب های آبی
دو آسیاب آبی قدیمی در روستا وجود دارد که یکی در داخل قلعه و یکی هم در بیرون قلعه دیده می شود. قدمت آنها به ۱۴۰ سال می رسد و از بناهای مهم روستا به شمار می روند. این آسیاب ها در قلب زمین ساخته شده اند و محل باراندازی و آردسازی آن، پایین تر از سطح زمین  واقع گردیده است. برای رسیدن به این مکان ها باید از معبرهای پله دار به سمت پایین بروید. نام این آسیاب ها را بر حسب جهت جریان آب قنات، بالا دست و پایین دست  گذاشته اند.


۱۷- آب انبار
از دیگر دیدنی های خرانق آب انباری می باشد که به سبک  آب انبارهای صحرایی تک بادگیر ساخته شده  و نزولات جوی، آب آن را تامین می کرده است. یک گنبد آجری ساده با دهانه ورودی مسقف در آن دیده می شود و کتبیه سر در آن تاریخ ۱۳۱۸ هجری قمری را نمایش می دهد.


۱۸- گورستان قدیم
محوطه ای به نام مزار قدیم در حاشیه جنوب غربی روستا قرار دارد که به دلیل ارزش تاریخی، توسعه روستا را در آن جهت با محدودیت هایی مواجه کرده است. در کنار این قبرستان متروک غسالخانه ای از خشت و گل با اتاق هایی گنبدی نیز وجود دارد که امروزه تنها به عنوان طویله یا انبار علوفه از آن استفاده می گردد.

فضاهای خاصی به نام پرده یا زردو نیز در پیرامون آن وجود داشته که تنها خرابه هایی از آنها بر جای مانده است. این بناها محلی برای دفن موقت متوفیانی بوده که قصد داشتند آنها را به عتبات عالیات منتقل کنند و در آنجا به خاک بسپارند.


۱۹- قریه شمس آباد
خرابه هایی از یک روستای متروکه و قدیمی به نام شمس آباد در کنار روستای خرانق وجود دارد که بناهای سنگی و گچی قدیمی به سبک معماری ساسانی در آن به چشم می خورند در این متروکه، بر بالای یک تپه ، ویرانه هایی وجود دارند که احتمال می رود مربوط به بنای آتشکده ی معروف یزدان باشند.


۲۰- خرابه های کبرها
چهار دیواری هایی با سقف های ویران در حد فاصل روستای خرانق و قریه شمس آباد دیده می شوند که از آنها به عنوان خرابه کبر ها یاد می گردد. این ها بناهایی مهم و منحصر به فرد هستند که پس ازگذر سال ها در گوشه ای دنج آرمیده اند و مصالح به کار رفته در آنها و طرح مربعی آنها نشان از سبک معماری دوران ساسانیان دارد.


۲۱- آبشار ساعتی
یکی از دیدنی های طبیعی این روستا آبشاری است که در نزدیکی آن قرار دارد و در فصول پر بارش رخ می نمایاند. این آبشار به نام آبشار ساعتی شهرت پیدا کرده است و رفتن به آن می تواند بخشی از برنامه ی سفر شما به خرانق باشد.

ادامه مطلب...

تفریحات:
قدم زدن در میان کوچه هایی که روزگارانی محل زندگی و عبور و مرور اهالی روستا بوده است می تواند یکی از جذاب ترین قسمت های سفر شما به خرانق باشد.

در تمام مدت سفر خود می توانید به سراغ دیدنی های خرانق بروید و غرق در تماشای آنها شوید.

حاشیه ی کشت زارهای روستا بهترین مکان برای گشت و گذار و دیدن جلوه های زندگی روستایی است. تلاش مردمان در این کشت زارها به بار می نشیند و رزق و روزی آنها تامین می گردد.

ثبت تصویر از این روستا و جلوه های متفاوتش بخشی دیگر از فعالیت هایی است که می توانید به آن مشغول شوید و یادگاری های خوبی را برای خود خلق نمایید. برای ثبت تصاویر متفاوت می توانید به سراغ آینه های خرانق بروید و یک عکاسی متفاوت را تجربه کنید.

آسمان صاف، تاریک و بدون گرد و غبار خرانق یکی از ویژگی های مهم آن است که سالانه ستاره شناسان و علاقه مندان زیادی را به این روستا می کشاند.

بالا رفتن از کوه های اطراف روستای خرانق کوهنوردان را به تجربه ی یک کوهنوردی متفاوت دعوت می کند.

 
ویژگی های کلی و مردم شناسی روستا:
۱۴۵ خانوار و ۵۳۰ نفر در بخش جدید این روستا ساکن هستند که شغل اصلی آنها کشاورزی یا باغداری و کشت گندم، هویج، پنبه و خربزه است. در کنار این فعالیت به دامداری در مقیاس کوچک نیز اشتغال دارند و زنان نیز به قالیبافی می پردازند. روستاییان در فصولی از سال مجبور می شوند به امور ساختمانی یا سایر مشاغل در شهرهای دیگر و در کارخانه ها و کارگاه ها بپردازند و در آمد داشته باشند.

خرانق از لحاظ اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد و به سبب وجود معاون سنگ آهن چادرملو، اورانیم، ساغند، باریت، روی و گرانیت یکی از مراکز اقتصادی مهم کشور محسوب می شود.

حمام، نانوایی، آب لوله کشی، برق، دو مدرسه ابتدایی و دو مدرسه راهنمایی و یک کتابخانه عمومی از امکانات این روستا هستند که مورد استفاده ی ساکنان روستاهای همجوار نیز قرار می گیرند. هر چقدر که این روستا غنی از تاریخ است اما از لحاظ کمیت سفره آب زیرزمینی منطقه ای بسیار فقیر محسوب می شود و  اراضی پیرامون آن به شدت در معرض فرسایش، تخریب و نفوذ شوری قرار دارند تا جایی که لایه های گچ و نمک درصد بزرگی از سطح منطقه را پوشانده اند.


سوغات سفر:
شاید این روستا کوچک به نظر برسد اما در سفر به آن سوغاتی های خوشزه ای همچون پسته و زردک ( نوعی هویج ) انتظار شما را می کشند. همچنین دستبافته های زنان روستا نیز می تواند ره آورد سفر شما به خرانق باشند.


پوشش گیاهی:
 انجیر وحشی، درمنه، گون، رندک، بهوه شور، اشنان، آویشن، عجوه، اردلک، اسپند، سمیسک، بادام کوهی، بنه، قیچ، تاغ، گز، خارشتر،تلخه بیان، کلاه میرحسن و اسکنبیل از جمله گیاهانی است که در مناطق اطراف روستا و به طور کلی در منطقه ی حفاظت شده ی دره انجیر، رشد و نمو می کنند و ویژگی های طبیعی این دیار را نشان می دهند.


پوشش جانوری:
این منطقه به دلیل ویژگی های خاص طبیعی زیستگاه های امنی برای سه گونه ارزشمند یوزپلنگ، کل، بز، قوچ و میش به شمار می آید اما به طور کلی جانوران زیر در منطقه زندگی می کنند:

پستاندارن: یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان.

پرندگان: کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک سانان

خزندگان و دوزیستان: لاک پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خاردم ایرانی و آگامای چابک


آب و هوا:
درست است که خرانق در استان یزد و در اقلیمی کویری قرار دارد اما وجود کوهستان هایی در اطراف آن میانگین دمای سالیانه ۱۵/۵ درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی سالیانه ۷۵ میلی متر را برای آن به ارمغان آورده و به طور کلی موجب ایجاد منطقه ای با آب و هوای فراخشک معتدل شده است. این روستا در سردترین شبها، دمایی برابر ۱۲ درجه زیر صفر و در گرم ترین روزهای سال ۴۲ درجه بالای صفر را تجربه می کند. این روستا را می توان یکی از ییلاقات نیز برشمرد چرا که در تابستان هوای خنک تری نسبت به سایر مناطق استان دارد.


اقامت:
کاروانسرای تاریخی خرانق مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و می تواند اقامتی رویایی در قلب تاریخ را برایتان رقم بزند. اگر دوست داشتید و شرایط مناسب بود، می توانید کمپینگ را در این منطقه تجربه کنید. برای تجربه ی یک کمپینگ خوب به شما مطالعه ی مطالب زیر را پیشنهاد می کنیم:


بهترین فصل سفر:
در همه ی فصول سال می توانید به خرانق سفر کنید و از جلوه های طبیعت لذت ببرید.

بهار و تابستان : در فصول گرم سال آب و هوای خرانق نسبت به سایر مراکز استان خنک تر است و اعتدال خاصی دارد.

پاییز و زمستان: در فصول سرد کاهش دمای زیادی در منطقه رخ می دهد اما قابل سکونت است به شرط آنکه لباس گرم کافی به همراه داشته باشید.


راه دسترسی:
روستای خرانق در مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان و در ۸۵ کیلومتری شهر یزد واقع شده است . این روستا در منطق شمالی یزد قرار دارد و برای رفتن به آن باد راهی شرستان اردکان شوید. با ورود به جاده اردکان - طبس و طی کردن ۵۰ کیلومتر به این روستای تاریخی می رسید.

ادامه مطلب...

روستای خرانق یزد , خرانق یزد , روستای خرانق , روستای یزد , بلیت , ایرانگردی , گردشگری , سفر , یزد , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...

یکی از دره های زیبای استان لرستان که جایگاه بلدترین پل معلق خاورمیانه هم هست، دره خزینه نام دارد.


یکی از استان های کشورمان که مناظر طبیعی و بکر و مجموعه ای از صدها گنجینه ی تاریخی را در خود جای داده است استان لرستان است. لرستان استانی کوهستانی است که در غرب ایران واقع شده و کوه های مخملی، آبشارهای متعدد، تنگه های متعدد و جنگل های بلوطش باعث شهرت آن شده است و یکی از فوق العاده ترین مقاصد گردشگری برای توریست های داخلی و هم خارجی است. علیرغم پتانسیل بالایی که این استان در جذب گردشگر دارد اما به خاطر تبلیغات کم آنقدر که باید موفق نشده تا گردشگران را به خود جذب کند و به جایگاه واقعی اش برسد. قدمت این استان به ۴۰ هزار سال پیش برمی گردد و طبیعی است که جذابیت های دیدنی زیادی را در خود جای داده باشد اما نمی خواهیم درباره ی یکی از جاذبه های تاریخی آن صحبت کنیم بلکه یکی از شگفتی های طبیعی آن را به شما معرفی می کنیم جایی به نام دره خزینه پلدختر که در شهر پلدختر قرار گرفته و به خاطر طبیعت باور نکردنی اش مشهور است.


یکی از دره های زیبای استان لرستان که جایگاه بلدترین پل معلق خاورمیانه هم هست، دره خزینه پلدختر نام دارد که در شهر پلدختر این استان قرار گرفته است. این دره ی حیرت آور بر اثر فرسایش آن هم در طی سالیان طولانی به وجود آمده است و به خاطر شباهت عجیب و بسیار زیادی که به دره شگفت انگیز گرند کانیون در آمریکا دارد به گرند کانیون ایران ملقب شده است و جالب این که رودخانه ی کرخه هم از همین دره می گذرد و چشم انداز آن را چندین برابر می کند.

ادامه مطلب...

یکی از دیدنی ترین بخش های دره خزینه پلدختر پل معلق آن است که بلندترین پل معلق نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه است، این پل طولی برابر ۱۱۲ متر و ارتفاعی ۸۵ متری دارد و پل معلق مشگین شهر با اختلاف ۵ متر، دومین پل مرتفع معلق ایران محسوب می شود. پل معلق درست بر روی دره قرار گرفته است و آب رود کرخه از زیر آن می گذرد. ایستادن روی این پل حس ایستادن بر بام بلندترین آسمانخراش دنیا را دارد جایی که در زیر پایتان دره است آبی که از میان دره می گذرد… با وجود این همه ارتفاع باز هم در لحظاتی صدای رد شدن آب کاملا مشهود است و لذت فراوانی دارد، ایستادن بر بالای این پل واقعا هیجان انگیز و ماجراجویانه است.


یکی دیگر از کارهای هیجان انگیزی که در بازدید از این منطقه ی چشم نواز می توانید بکنید، کوهنوردی است، به خاطر ارتفاعات و پستی و بلندی هایی که در اثر فرسایش در صخره های این منطقه به وجود آمده است فرصت عالی ای برای کوهنوردی در دل یکی از زیباترین طبیعت های ایران رقم خورده است.

همان طور که در بالا هم گفتیم این دره به خاطر شباهت زیادی که به گرند کانیون در آمریکا دارد به گرند کانیون ایران معروف شده است اما این شباهت در قسمتی از دره آن قدر شدت گرفته است که حتی ممکن است در تصاویر تشخیص بین این دو کار سختی باشد، همین موضوع باعث جلب توجه همگان شده است. به این قسمت از دره خزینه پلدختر پیچ نعل اسبی می گویند که در آن صخره در وسط منطقه قرار دارد و دور تا دور آن را آب فرا گرفته است.

ادامه مطلب...

کی به دره خزینه پلدختر برویم؟


از آن جا که آب و هوای لرستان آب و هوایی کوهستانی است و این دره هم در منطقه ای آفتابگیر واقع شده است بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار و پاییز است.


استان لرستان درغرب ایران مساحتی حدود ۲۸۲۹۴ کیلومتر مربع دارد و طبق سرشماری یک میلیون و هفتصد  پنجاه و سه هزار نفر ار در خود جا داده است. همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد این استان به خاطر تبلیغات کم چندان توسط گردشگران شناخته شده نیست که این موضوع یک بعد مثبت و منفی دارد بعد مثبت آن این است که جاذبه های آن به نسبت دیگر شرهای ایران بهتر باقی مانده اند و همچنان بکر و دست نخورده هستند اما بعد منفی آن کاهش درآمدهای اقتصادی از طریق جذب گردشگر است البته در این چند سال اقدام های مختلفی مثل ساخت هتل های جدید و بیشتر کردن امکانات گردشگری شده است که همه ی این ها به نزدیک تر شدن این استان به جایگاه اصلی اش مفید است.

ادامه مطلب...


تاریخچه ی این منطقه از ایران باعث شده تا به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی شناخته شود و پیدا شدن کتیبه ها، سنگ نوشته ها و ظرف و ظروف سفالین و انجام تحقیقات و رمز گشایی آن ها باعث شده تا باستان شناسان به این حقیقت برسند. این استان با استان های همدان،کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهار محال و بختیاری، اصفهان و مرکزی همسایه است و گرچه از راه های مختلفی می توانید به آن جا سفر کنید اما به خاطر طبیعت زیبایی که در این منطقه و شهرهای اطراف آن وجود دارد بهتر است که از طریق وسیله نقلیه ی خودتان اقدام کنید. در ارتفاعات این استان هوا همیشه خنک است و بهتر است در صورت اقدام به سفر حتی در فصل تابستان لباس گرم و تجهیزات مورد نیاز را به همراه خود ببرید. همانطور که در بالا هم گفته شد این استان دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که از بین آن ها می توان به قلعه فلک الافلاک، آبشار نوژیان، دریاچه گهر، غار کلماکره، آبشار و باتلاق های بیشه و… اشاره کرد.

ادامه مطلب...

دره خزینه , دره خزینه پلدختر , خزینه پلدختر , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , بلیت , ایرانگردی , گردشگری , دره پلدختر , پلدختر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب...

دشت لار با انواع گل های رنگارنگ و چشمه های پرآب، محلی مناسب برای تفریح، گردش و عکس انداختن در دامان طبیعت است. در فصل بهار با رویش گل های شقایق این محل تبدیل به جلوه ای از بهشت می شود. برای آشنایی با پارک ملی لار الی گشت را همراهی کنید.

دشت لار بزرگ ترین دره ایران است و در مسیر جاده هراز در ۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد. این دشت، آب و هوای متغیری دارد و در جای جای آن چشمه های مختلفی دیده می شود پس تعجب برانگیز نیست که به آن سرزمین هزار چشمه می گویند. اینجا منطقه ای دنج است که در دره ای در حاشیه جنوب غربی تا شمال شرقی کوه دماوند ایجاد شده است. از مهمترین مراکز تفریحی این پارک دریاچه ۲۰ کیلومتری لار است. به این پارک زیبا که بروید می توانید در مسیرهای مختلف آن راهپیمایی کنید و اگر مجوز داشته باشید در دریاچه اش به شنا و یا ماهیگیری مشغول شوید. این پارک که حدود ۳۰ هزار هکتار است در سال ۱۳۵۴ تبدیل به پارک ملی شد و در محدوده اش هیچ منطقه مسکونی دائمی وجود ندارد اما عشایری هستند که ییلاق خود را در این محل می گذرانند.

 ادامه مطلب...
شرایط اقلیمی پارک ملی لار چگونه است؟
این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌ که این باعث شده که بارش برف زیادی داشته باشد و از آنجایی که در این محل گونه های گیاهی و جانوری متنوعی زندگی می کنند تحت حفاظت قرار گرفته است. چیزی که باعث اهمیت بسیار این پارک شده وجود ماهی قزل آلای خال قرمز است که از گونه های آبی نادر جهان است. در دو طرف این دره رودخانه ها و چشمه های پر آبی هست که زیبایی و جذابیت پارک را بیشتر کرده است.

ادامه مطلب...

گونه های جانوری و گیاهی پارک ملی لار
آب و هوای مناسب، رودخانه های فراوان و پرآب و گیاهان انبوه باعث شده که این محل تنوع جانوری فراوانی داشته باشد. به طور کلی ۱۰۰ گونه مختلف پرندگان شامل فلامینگو، دلیجه، کبک، سارگپه، عقاب، درنا، کبک دری در این پارک زندگی می کنند و از پرندگان منحصربفرد آن عقاب طلایی است که تنها در این منطقه ایران پیدا می شود.

ادامه مطلب...

  پارک زیبای لار

پستاندارانی که در این منطقه زندگی می کنند شامل خرگوش، خرس قهوه ای، گرگ، گراز،کل و بز، قوچ، سمور، میش البرز مرکزی، پلنگ، روباه و گربه وحشی و… می باشند. این پارک زیستگاه امن و مناسبی را برای پرورش پستاندران مثل کل و بز فراهم آورده است.  خزندگانی که در این پارک زندگی می کنند شامل مار، مارمولک، قورباغه، افعی، افعی دماوندی، افعی البرزی، بزمجه، لاک پشت می باشند. پوشش گیاهی متنوع این پارک جذابیت خاصی به آن داده است به طوری که در مجموع حدود ۴۰۰ گونه گیاهی در آن شناسایی شده که شامل گون و خرگوشک و آویشن و شنگ، لواش، سیرک، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی و … می باشند.

رودخانه های زیادی مثل رود الرم، رود ورا رود، چهل بره، آب سیاه چال در این پارک جریان دارند که آب همه آن ها به سد لار می ریزد و بخشی از آب مخزن آن مورد استفاده مردم تهران قرا می گیرد.

دشت لار , لار هراز , جاده هراز , رضا نورمحمدی , عطیه مومنی , ایرانگردی , گردشگری , سفر

 

 

 

 

Google

در اين سایت
در كل اينترنت

 

تماس با ما

 

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

کوتاه کننده لینک

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

عکس پروفایل

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس